Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület
Létrás-tetői természetismereti gyermektábor
2004. évi beszámoló
Tizenegyedik alkalommal rendeztük meg a bükki Létrás-tetőn július első két hetében azt a természetismereti gyerektábort, mellyel mindannyiszor a természetjáráson alapuló természetismeretet tűztük ki célként, bár a másodlagos eredmények is fontosak számunkra: év közbeni természetvédelmi pályázatok születnek, utánpótlás nevelődik a barlangkutatás számára.
A gyermekek felszerelését az indulás napján autóval szállítjuk fel, majd autóbusszal és gyalog jutnak fel Diósgyőrből Létrás-tetőre. Itt ismerkedési játékokat követően kialakítjuk a tábort: sátrat verünk, előkészítjük a szelektív hulladék-gyűjtéshez szükséges zsákokat, komposztládát, és feliratokat, faleveleket gyűjtünk a komposzt-toalett használatához, és emlékeztetőt helyezünk ki a forrás és patak környékére a vízszennyezés megakadályozására. A Létrás-tetői kutatóháznál nincs áram, sem vízvezeték, félnomád körülmények vannak. A forrásról magunk hordjuk a vizet, az erdőből a fát, esténként gyertyákkal, karbidlámpákkal, elektromos lámpákkal világítunk. 10-15 sátrat, rossz idő esetén a kutatóház vendégszobájában fedett menedéket biztosítunk a gyerekek számára.
A túrákra reggel indulunk, melyekről többnyire 5-6 óra körül érkezünk vissza. Emiatt fontos a megfelelő turista felszerelés (magasszárú bakancs vagy cipő, hátizsák, esőkabát). Fokozatosan növeljük az útvonalak hosszát, közben több-kevesebb időt töltünk a felszíni és felszín alatti természeti értékek megismerésével.
Naponta ötször étkezünk. A táborhelyen este van alkalom főtt ételt fogyasztani, napközben a hátizsákokból falatozunk. Estig természetismereti és egyéb játékokkal telik az idő, majd a tábori kondérban melegített vízben, lavórokban fürdünk. A mosakodás végén minden este "kullancs-kukkancs" során távolítjuk el a fellelt élősködőket a táborozókból.
Megismerkedünk a gyógyteákkal, a barlangász csomókkal és nótákkal, hajnali vadlesre megyünk, s barlangokat járunk be. A nagyobbakhoz engedélyt, túravezetőt, s megfelelő felszerelést biztosítunk. A leghosszabb túra előtt pihenőnapot tarunk, amikor kézműves foglalkozásokon, elsősorban természetes anyagok felhasználásával készítünk használati és emléktárgyakat. A szombati záró napon kerül sor a komolyabb barlangtúrákra.
Ezen csak a táborozás során fizikailag és pszichikailag alkalmas gyerekek vehetnek részt. Este, ha az időjárás engedi, tábortűz mellett búcsúztatjuk a tábort.
I. Turnus: július 5. - július 11. Táborvezetők: F. Nagy Zsuzsanna, Tari Edit, Vincze Ferencné
- Hétfő: Lillafüred - Létrás-tető - Nyavalyás-hegyi dolomitbánya
- Kedd: Létrás-tető - Jávorkút - Nagy Hárs - Létrás-tető
- Szerda: Létrás-tető - Jávorkút - Csipkéskút - Csipkés-kúti-víznyelő barlang - Bánkút, Bálvány, Petőfi kilátó - Nagymező (lipicai "lovaglás") - Jávorkút - Kühne Andor-út - Létrás-tető
- Csütörtök: Kézműves nap: nemezelés, fakanál báb készítés, papírmerítés, szalmakunyhó építés, gipszöntés-festés
- Péntek: Létrás-tető - Sebesvíz-völgy - Lendeczky-forrás - Csókás-tető - Udvarkői-szakadékbarlang - forrás-völgyi barlangok - Kecske-lyuk - Lillafüred - Savós-völgy
- Szombat: Létrási-Vizes-barlang (rövid, közép, hosszú túra)
- Vasárnap: Létrás-tető - Vesszős-völgy - Lillafüred
II. Turnus: július 12. - július 18. Táborvezetők: Vincze Klára, Juhász Zsuzsa, Vincze Ferencné
- Hétfő: Lillafüred - Létrás-tető - Nyavalyáshegyi-dolomitbánya
- Kedd: Létrás-tető - Sebesvíz - Jávorkút - Csipkéskút - Nagymező - Létrás-tető
- Szerda: Létrás-tető - Lillafüred - Herman Ottó Emlékház - Szent István-barlang - Vízesés - kisvonat - Garadna - Sebes-víz-völgy - Létrás-tető
- Csütörtök: Létrás-tető - Ómassa - Szentlélek
- Péntek: Szárdóka - Nyavalyás-hegyi dolomitbánya - Garadna-völgy - Pisztrángtelep - Ómassa - Őskohó - Lillafüred - Szeleta - Lillafüred - Hámori-tó - Savós-völgy - Szepesi-rét - Létrás-tető
- Szombat: Létrási-Vizes-barlang
- Vasárnap: Létrás-tető - Vesszős-völgy - Lillafüred
Bejárt, illetve érintett barlangok: Létrási-Vizes-barlang, Szepesi-Láner-barlangrendszer, Bolhási-víznyelő, Cubákos, Diabáz, Kecske-lyuk, Kőlyukak, Hillebrand, Udvarkői-szakadékbarlang, Forrás-völgyi-sziklaüregek, Jávorkúti-víznyelőbarlang, stb.
Megismert lágyszárú növények: Baracklevelű harangvirág, hegyi here, erdei szegfű, erdei deréce, szurokfű, télizöld meténg, acsalapu, kígyószisz, réti boglárka, turbánlilom, kaszanyűg bükköny, erdei nenyúljhozzám, nadragulya, réti margitvirág, legyezőfű, fekete nadálytő, varjúháj, stb.
Gyógynövények: mezei zsálya, borsmenta, mezei zsurló, orbáncfű, kakukkfű, cickafark, orvosi tisztesfű, lósóska, stb.
Gombák: rókagomba, galamb gomba, gyilkos galóca, párduc galóca, erdei csiperke, tapló gomba, szömörcsög, stb.
Rovarok: színjátszó lepke, róka lepke, ganajtúró, szarvasbogár, acsalapu-ormányos, bőrfutrinka, 14 cseppes füsskata, sárga gyűrűs álcsüngő lepke, stb.
 |
Tábori induló Mi vagyunk a turisták! Szél, vagy eső meg nem árt, Felvesszük a nadrágot, És az esőkabátot. Jöhet eső, víz vagy szél, A turista útra kél. A vihar az kemény ám, Turistáról nem szólván. Visszaérsz a táborba, Vár rád már a vacsora. Hideg víz és kis lavór, Mindenki így pancsikol, A fejlámpa felkattan, A sok kullancs kipurcan. Kemény föld és hálózsák, Ne keresd a kispárnád. Ez a nap is véget ért, Mindenkinek jóééééjt! |
F. Nagy Zsuzsanna