Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület
Évkönyv
1997.
(Internetes változat)
Szerkesztette: Kovács Attila, (Botos Zsolt), Vadász István
Írták: Balogh Anikó, Bátori Károly, Botos Zsolt, Burdiga Zsolt, Csapó Zsolt, F. Nagy Zsuzsanna, File Ferenc, Furdi Péter, Geller Tibor, Kertész Gábor, Kovács Attila, Kovács Mátyás, Kovács Zsolt, Kovácsné Révész Rita, Román Péter, Schreithofer Nóra, Suga Norbert, Timkó Attila, Tóth Ágnes, Vadász István, Veres Imre
1996 telén illetve ´97 tavaszán bontottuk a Fenyves-réti-víznyelőt. A barlang végén található szűk járaton próbáltunk továbbjutni. Ide először Nyuszika (File Gergely), majd Ebola (Ducsai Gergely) próbálta magát minél előbbre bepréselni. Egyikőjüknek sem sikerült. Majd következtem Én, azaz Fúró, de hasonló eredménnyel jártam. Közben Karesz (Bátori Károly) és Nándi (Bóta Nándor) szintén a keskeny járat irányában, csak egy kissé arrébb kezdtek el bontani. Mi Gáborral (Kertész Gábor) újabb munkahely után néztünk: egy oldal-hasadékban kezdtünk el dolgozni. Elég sok szívós munka árán sikerült elérni, hogy itt is meg lehessen próbálni a továbbjutást. Elindultam befelé - igaz nem tudtam, hogyan jövök majd ki. Bejutottam egy kisebb termecskébe, de sajnos onnan nem volt lehetőség a továbbhaladásra. Ezután Nándiéknak segítettünk be. Jó pár munkaórát fektettünk ebbe a bontásba is, de be kellett látni: itt sincs esély a továbbjutásra. A kevésbé biztató lehetőségek miatt a bontással itt egyenlőre felhagytunk. A munkák során kb. 10 ember 1-2 héten keresztül dolgozott, átlagban 5-6 órás leszállásokkal.
1995 téli táborán Imi mondta, hogy tud egy ígéretes kürtőt a Szepesi-barlangban amit érdemes lenne megnézni. Le is mentünk teljes mászócuccal, hogy kimásszuk (Imi, Zsola, Edward és Én). Zsola kezdte a mászást, majd néhány méter után visszajött. Azután én próbálkoztam, de ugyanaddig jutottam. Imi is megpróbálta, de elvágta a kezét egy kő, így neki is vissza kellett jönnie. Ismét én következtem s akkor már sikerült a kürtőbe feljutni 10-12 métert, ahol egy párkányon standoltam és megvártam Imit. Felért s már indult is felfelé, közben felérkezett Zsola is. Amíg mi mászogattunk, Edward ízletesebbnél ízletesebb teákat főzött nekünk. Feljutottunk kb. 35-40 m magasságig, ahonnan egy kürtő ment tovább felfelé és lefelé. Megpróbáltunk ebben a kürtőben feljebb mászni, de energiánk már fogytán volt, így visszafordultunk és elindultunk kifelé. Egy következő túrán Imi és Zsola megnézték a lefelé menő aknát, ahonnan visszafordultunk. A járat visszament a főágba. Egy évvel később visszamentem Nándival kimászni a kürtő végét. Feljutottunk néhány szűkületen keresztül egy törmelékkel elzárt járathoz. A törmeléken át lehetett látni s ott folytatódott a járat. Nem mertünk bontani, mert ha valamit megmozdítottunk volna, lejött volna a fél hegy. A '97-es évben ismét elmentünk megnézni az István-látta-kürtőt, mert Fruzsi már nagyon kíváncsi volt rá, így ketten elindultunk pusztán bejárási szándékkal. Felmentünk ugyanaddig ameddig Nándival eljutottam, ám most szétnéztem s egy eldugott kis helyen találtam egy hasadékot, amelyen nagy küszködések árán bejutottam egy újabb kürtőbe. Mivel nem volt nálam mászócucc, vissza kellett fordulnunk. Úgy tűnik, még mindig nem értünk az István-látta-kürtő tetejére. A kötél hosszához viszonyítva a kürtő teteje - amibe még felláttam - a patakos ágtól kb. 50-60 méter magasan lehetett. A '98-as évben újból megpróbálkozunk vele és tervezzük a felmérését is, hiszen egy ilyen méretű kürtő már érdemes a dokumentálásra.
Az 1997-es téli tábor egyik programjaként szerepelt a Bükk-fennsíkon található Láner Olivér-barlang Fofó-ágában lévő IV. szifon előtti rész, vagyis az alsó (a III.-) sóder szifon bontása. A bontást a tábor első napján kezdtük meg, szemrevételeztük a bontási pontot, hogy a legoptimálisabb helyen és irányban kezdhessük meg a munkát. A bontott anyagot egy kötéllel, majd egy drótkötél pályára átszerelve egy külső nagyobb járatba deponáltuk. A bontás helyén először fekve, majd térden is lehetett dolgozni. A kutatóárkot kb. 80 cm-re mélyítettük - a járat folyamatosan lefelé vezetett. Az idő teltével egyre mélyült az árok és a sóderből egyre több víz szivárgott fel. Befelé haladva erősebb lett a szivárgás, majd folyni kezdett, így erre a napra abba kellett hagyni a bontást. A következő nap folytattuk a munkát, de már vittünk le kannákat, hogy a vizet kimerhessük. A bontott árokban kb. 300-400 liter víz gyűlt össze, a víz tiszta volt és nem emelkedett. Több órás munka után kb. 1.300 liter vizet sikerült kimernünk, ami azt jelentette hogy az utánpótlás folyamatos. Sikerült a vízszintet annyira lecsökkenteni, hogy a lefelé tartó járat végén megjelent a sóderfal, a bontási pont vége. A szálkő és a sóder között egy kisebb résből tiszta víz folyt az általunk bontott árokba. Időnk lejártával a bontást abba kellett hagynunk, de az már látszott, hogy jó irányba haladunk. Remélem, hogy a szifon átbontásával egy új barlangrészt találunk, vagy egy folyosóra bukkanunk, amely talán összeköttetésben van a Speizi-barlanggal. Ezzel lehetségessé válna a két barlang egyesítése.
A Nagy-Mogyorós-barlang a bükki fennsíkon, a Jávorkútra vezető műút mellett található. A barlang bejárata egy száraz patakmeder végén szálkőben nyílik. A bejárat után egy szűkebb helyen átbújva ácsolatot helyeztünk el, egy nagyobb kő biztosítására. A barlang hossza jelenleg kb. 10 méter, mélysége kb. 4 méter. A jelenlegi bontás a barlang végpontján közvetlenül a műút alatt helyezkedik el. A barlang kitöltésében igen könnyen lehet haladni, ugyanis kisebb-nagyobb kövek és sóder alkotja a kitermelendő anyagot. Olykor egy-egy elhaladó autó is segít a kövek megmozgatásában. A kitermelendő anyag egy részét (a nagyobb köveket) a barlangba, a másik (vödörben szállítható) részét pedig a felszínre depóztuk. A barlang méretei miatt általában hárman, egymást váltva bontottunk. A bontás mindig izgalommal töltött el bennünket (nemcsak az elhaladó autók miatt), hanem hogy hová, mikor, és milyen részekbe fogunk bejutni egyszer.
A Létrási Vizes-barlangtól nem messze a jávorkúti műút mellett nyílik a Tuskós-barlang bejárati szádája. Már egyesületünk megalapításának idején megkezdték a barlang kutatását, bontását (1968-ban 30 leszállást regisztráltak). A feltárás beszüntetésének több oka is volt: túl szűk keresztmetszetben bontották ki a járatot, és így nem lehetett kideponálni a kitöltést a felszínre, és a Létrási-Vizes-barlangban elért eredmények miatt a kutatók inkább ott reméltek sikert. Később azért nem folytatták a kutatást, mert az a nézet terjedt el, hogy a Tuskós csak a Létrási-Vizes egyik nyelője, és maximum csak egy újabb bejáratot nyitnának meg. Az elmúlt években több próbálkozás volt egy nyugati irányú mellékág végén a továbbjutásra, eredménytelenül. 1997 nyári táborán kezdtük meg a régi - teljesen beomlott - bontás újrafeltárását. Mivel nagyobb szelvényben akartuk kibontani a járatot az eredetinél, szükséges volt egy ácsolatot építeni a bontás fölé benyúló 2 m-es kőtömb alátámasztására, valamint egy tetőt készítettünk a bejáratból bepergő törmelék megfogására. A törmelék felszínre juttatására egy könnyen ki-be szerelhető drótkötélpályát építünk ki, amit így nem fenyeget az "újrahasznosítók" tevékenysége (a pálya vége a műút mellett a felszínen van!). Ebben az évben elértük a régi bontás alját, és '98-ban 4-5 emberrel folytatható a feltárás.
A nyári BNP-s munkák miatt nem tudtam kellő időt fordítani a Nyelesgambi-barlang bontására. Októberben azonban kedvező alkalom kínálkozott, amit lelkes csapatunk ki is használt. Először állapot-felméréssel kezdtük. Ellenőriztük a csaknem nyolc éve beépített ácsolat állagát, elvégeztük a szükséges javításokat, s ezután fogtunk a tényleges munkához. A második terem alján levő kis kalcitos medencét befedtük, s ezt a termet használtuk a bontásból származó anyag deponálására. Ahogyan szaporodott az anyag, úgy vált szükségessé, hogy a falon levő képződményeket is megóvjuk. Ezt a szálkőfallal párhuzamos rakott kőfallal oldottuk meg. Kezdetben egy szép nagy cseppkőlefolyás és a vele szemben levő enyhén aláhajló szálkőfal között kétoldali ácsolással haladtunk lefelé. Később azonban ezt a szelvényt méreteinek nagyobbodása miatt nem tudtuk tartani. Így hát az aláhajló fal mentén három-oldali ácsolással haladtunk egyre lejjebb. Időnk elfogytával a második termi bontás kb. 7 m mély lett, és a fal melletti résen gyenge huzat érzékelhető. A bedobott kő mintegy 2 métert gurult lefelé. Reméljük, hogy a következő terem vagy járat sem sokat várat magára, s hamarosan feltárulkozik a barlangkutatók szorgalmas munkája nyomán.
A nyár folyamán egy hatalmas esőzés után a Vizes IV-es bejárattól nem messze egy beszakadásban jelentős mennyiségű víz nyelődött el. Egy próba-bontás során régi ácsolat-maradványok kerültek a felszínre. Alulról - a barlangból - is megvizsgáltuk a helyszínt, azonban nyomát sem leltük a befolyó víznek. Az valahol máshol, még eddig ismeretlen járatban tűnt el!
A barlang bejárati ácsolatának cseréje már néhány éve felmerült, mivel a faszerkezet annyira elkorhadt, hogy félő volt: beomlik. Sajnos ez meg is történt az augusztusi hatalmas esőzések következtében, s a barlang teljesen járhatatlanná vált. Mivel ezzel egyidőben más határidős munkák is voltak az egyesületen belül, ezért ember hiányában csak néhány partit tudtunk szervezni a barlang újrakibontására. Az első partin megpróbáltuk a régi ácsolatot kiszedni és vele egyidőben elhelyezni a vezérstompokat az új ácsolat részére. Ezután még néhány partin megkíséreltük a barlang bejáratát kibontani, amit sajnos az év végéig nem sikerült megoldani. Mivel sejtettük, hogy néhány hétig nem tudjuk folytatni a munkát ezért a már behelyezett vezérstompokhoz ideiglenes ácsolatot készítettünk, ami - mint utólag kiderült - hasznos volt mert ez fogta meg a további omlást. Így legalább az addigi munkánk nem ment kárba. Az 1998-as évben szeretnénk a teljes ácsolatot rendbe hozni, újra járhatóvá tenni a barlangot és folytatni a már elkezdett végponti szifon bontását.
A Lilla-barlang takarítását három részben végeztük: a bejárattól a Nagyteremig és a Nagyteremtől a végpontig, majd a felszínen a bejárattól a Kaszásréti-visszafolyóig. A takarításban részt vettek: Nagy Attila, Nagy László, Póta Veronika, Csernai Péter, Apró Gergely, Németh Gergely.
Az egykor két különálló barlang összekötő részének 1993-ban fából készült ácsolata már "letöltötte idejét". A járatban közel 14 méter magas faácsolatot kellett kiváltani rakott kőfalra. Először a régi tartókat távolítottuk el, majd készítettünk egy másik támot a régi falsíktól beljebb. A következő fázis a kőfal felépítése volt. Az építéssel egyidőben elbontottuk a támot és a hézagot kitöltöttük törmelékkel. A munka alatt közel 13 köbméter törmeléket mozgattunk meg. A falazáshoz szükséges betont a barlangban kevertük meg, a szükséges alapanyagokat (sóder, víz, cement) 16 méter mélységbe kellett letranszportálni. A munkán három egyesületi tagunk vett részt, beépítettünk kb. 8 köbméter betont. Ez a műtárgy időtlen-időkre biztosítani fogja a biztonságos barlangjárást.
Az 1997. év elején a BNP miskolci irodája írt ki pályázatot több, az MLBE kutatási területen
lévő barlang lezárási járatbiztosítási és beépített műtárgyak felújítási munkálatainak
elvégzésére. Ezek közül én kaptam megrendelést a Létrási-Vizes-barlang I-es és IV-es bejárat
lezárására, és létracseréjére, a Jáspis-barlang lezárására és járatbiztosítására a
Szepesi-barlang lezárására, valamint a Jávorkúti-víznyelő- és a Lengyel-barlang lezárásának
elvégzésére.
Az első munka a Szepesi-barlang volt. Először a szétfagyott bejárati betontálcát kellett
szétverni, melynél a nehézséget az előző kivitelező által beépített hihetetlen mennyiségű
és minőségű betonacél tömeg jelentette. Kis csapatunk, mely a munkák során az MLBE tagjaiból
verbuválódott, egy 10 kg-os kalapáccsal erősítve győztesen került ki a küzdelemből. Az új
betontálcát 60 cm-re besüllyesztettük a földbe, ezzel szeretnénk elkerülni az újabb
fagyrongálásokat. Ebbe a műtárgyba egy vertikálisan, ellensúllyal nyíló speciális szerkezetű
ajtót építettünk be. Sajnos a munka elvégzése után, hozzá nem értő személyek steaksütőnek
nézték és tüzet raktak rajta, melynek következtében az ajtó nyithatatlanná vált. Ezt később
természetesen korrigáltuk.
Következő feladat a Létrási-Vizes I-es és IV-es bejáratának lezárása volt. Mindkét helyre az
előzőhöz hasonló speciális szerkezetű ajtó került horizontális nyílással. A IV-es bejárat
ajtaja előtti tölcsért rakott kőfallal biztosítottam. A tölcsér tágítása során feltárult egy
kb. 60 cm széles, ugyanennyi magas, 2 m hosszú, 60 fokos lejtésű északi irányú járat, melyet
befalaztunk.
A barlang lengedező korrodált létráinak cseréje következett ezután. Az új létrák homokszórás
és alapozás után két réteg fedőfestéket kaptak. A létrák 130 mm hosszúságú 10 mm átmérőjű
fischer alapcsavarokkal lettek rögzítve. A helyszínen készített laposvas távtartókkal
támasztottuk meg és 8 mm átmérőjű fischer alapcsavarral rögzítettük elmozdulásmentesen a
falhoz őket. A barlang bejárása ezáltal sokkal biztonságosabbá vált.
A Jávorkúti-víznyelőbarlangban a bejárat közelében kedvező hely kínálkozott a lezárás
elhelyezésére. Ide egy zárt-szelvényből készült rács-szerkezetű ajtót építettünk be, amely
szabad folyást biztosít nagyobb mennyiségű vizek számára is. (Az ajtót a lezárás után
megkísérelték feltörni, de nem sikerült.)
A Lengyel-barlang lezárására a Magyar Denevérvédelmi Alapítvány megbízásából került sor.
Erre a barlangra is zárt-szelvényből készült rács-szerkezetű lezárás került, itt
azonban az itt telelő denevérek szabad be- és kijárását biztosítja. Ezt az ajtót
a bezárás óta többször is megpróbálták feltörni, eddig sikertelenül.
A Jáspis-barlang járatbiztosítása és lezárása volt a legnagyobb lélegzetű feladat. Részben
beomlott bejárati aknából mintegy 3-4 köbméter kitöltést kellett a munka megkezdése előtt
eltávolítani. Ezután a szűkülettől indulva mintegy 10 m-es szakaszon a felszínig betonba
rakott kőfallal biztosítottuk a járatot. A szűkületet a lezárásig viszonylag kényelmesen
járhatóvá tágítottuk. A lezárást egy nyitható vasrúddal a szűkület járhatatlanná szűkítésével
oldottuk meg.
Egyesületünk az aktív csoportélet mellett aktív kutató munkát is végez. E tevékenységi körre
példa a folyamatos radon- és vízmintavizsgálatok, valamint az 1998-as évig tartó Kis-tó
projektben való részvétel. A kutatások eredményeit folyamatosan közöljük újságcikkekben,
évente megjelenő Évkönyvünkben, kiadványokban (pl. Közösen a bükki karsztért) és eljuttatjuk
a Bükki Nemzeti Park illetékes szerveinek. Így ezeken a "csatornákon" az információk eljutnak
a nyilvánosságig is.
Az 1997-es évben egy új, a maga nemében egyedülálló hosszú távú kutatásba kezdtünk. A kutatás
célja a Bükk-hegység néhány - barlangászok által is - kevésbé járt barlangjának biológiai
állapotfelmérése. A kutatás jelentősége, hogy Magyarországon a Bükk-hegységet
szpeleobiológiailag az utóbbi évtizedekben nem, vagy csak felületesen kutatták, főként a
barlangok nehezenjárhatósága, valamint a speciális felszerelés hiánya miatt. A meghatározandó
rovarok vagy egyéb élőlények vizsgálatában segítségünkre lesz pl. Salamon Gábor az Aggteleki
Nemzeti Park igazgatója (aki ennek a tudománynak ismerője) és más specialisták. A célul
kitűzött feladat másik jelentőssége, hogy a kapott eredmények tudományos értelemben jelentős
részét képezhetik az országosan elindítandó biomonitoring rendszernek.
Az 1997-es évben megtörtént a csapdák kihelyezése, ami barlangonként 10-13 megfigyelési pontot
jelent, a Létrási-Vizes-barlangban és a Kecske-lyukban. Kezdetben hetenként, majd kéthetenként
mértük fel a rovarcsapdák tartalmát. Várakozásainkhoz képest viszonylag kevés rovart
gyűjtöttünk be idáig. A begyűjtött anyagot folyamatosan konzerváljuk a kutatás végéig, ami
terveink szerint 1998. márciusában fejeződik be. Ezt fogja követni a befogott rovarok,
bogarak, pókok és csigák meghatároztatása. A kutatás menetéről folyamatosan naplót vezetünk.
Amennyiben sikerrel jár eddigi kutatásunk, más barlangokban is szeretnénk megismételni.
A Karsztvízgazda Bt. megbízásából a Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület 1997. október 1. - december 20. között elvégezte a miskolc-tapolcai Barlangfürdő néven ismert üreg- és tárórendszer geodéziai felmérését és térképváltozatainak rajzolását.
Egyesületünk aktív tagságából immáron négy olyan embernek van kamerája (Boti, Maci, Karesz, Én) akik barlangban is készítenek felvételeket. Boti nemrég vette a gépét, így neki még csak néhány felvétele van - nagyrészt felszíni. Károly pontos dokumentációt készített a lezárásairól előtte, közben és utána, így minden állapotát megörökítette az egyes barlangokon végzett átalakításoknak. Ezenkívül a külföldi túráin is filmezett. Mici a Láner munkálatait örökítette meg hasonló pontossággal, valamint szintén, külföldön is rögzített felvételeket. Jómagam az év elején a Michele Gortaniról, majd az itthoni mentőgyakorlatokról készítettem videonyagot. Sikerült egy éles mentést is rögzíteni, amikor Fúrónak eltörött a kulcscsontja a Vizes-barlangban. Elkezdtük saját barlangjaink filmdokumentációinak elkészítését, így ma már megtekinthetők a Balekináról és a Jáspisról szóló filmek is. A nyáron "Európa tetején" is készítettem felvételeket kibővítve ezzel az egyesületi videotárat a Mont Blanc-on készült képekkel.
1997 februárjától én próbálom meg gondjait viselni a háznak, mint polgári szolgálatos. Az egyesület aktív tagsága nagyban segítette a ház körüli munkákat. Ezúton szeretném megköszönni azoknak az embereknek segítőkészségét akik valóban azzal törődtek, hogy Létráson elvégződjenek a munkák, kész legyen minden és rendben legyen a ház (Román Péter, Bátori Károly, Furdi Péter, Suga Norbert, Kovács Mátyás, File Gergely, Dajka Zoltán) és nem azzal törődtek, hogy kit, hogy és miért lehetne elmarasztalni. Azt azonban nem értettem soha, hogy miért mindig azok az emberek elégedetlenkedtek akik fel sem járnak Létrásra és nem élnek egyesületi életet, azok pedig akik aktívak, normálisan el tudják mondani, ha valami probléma adódik. A ház vendégszobája néhány hétvége kivételével mindig foglalt volt. A házban megpróbáltuk folyamatosan javítani az elhasználódott dolgokat, így sikerült két új ajtót feltenni, a harmadik ajtó cseréje folyamatban van. A tetőn szétfagyott cserepek cseréje is megoldódott hála Kutyáéknak (Németh Zsolt és társai). A kitört üvegek cseréjéről is gondoskodtunk, bár ez folyamatos dolog. Új szekrény és mosogató is került a konyhába Boti révén. A kisebb-nagyobb javításokon kívül még néhány új kép is díszíti a falat. Mivel a házpénz beszedése regisztrálva van, így egy kisebb statisztikát végeztem az aktív tagok fennlétéről. A saját vendégeinkkel együtt 53 ember fordult meg Létráson. A feladatomból adódóan én töltöttem el a legtöbb éjszakát - összesen 88-at - Létráson. Román Péter 85, Bátori Károly 77, Furdi Péter 68, Suga Norbert, Dajka Zoltán 46, File Gergely 31, Nyikes Krisztián 30 éjszakát töltött fenn. A legaktívabb emberek kb. 4000,-Ft házpénzt fizetnek be az egyesületnek évente, emellett ők végzik a legtöbb munkát, ezenkívül fizetik még a tagdíjat is, pedig vannak olyan tagok akik még az 1500,- forintot is sokallják. Ezek az adatok tükrözik az aktív tagság munkáját, amit sokan nem látnak.
Egy kora tavaszi gyönyörű nap fényes reggelén indult egyesületünk öt tagja a
Vecsem-bükki-zsomboly meglátogatására. Előzetesen természetesen engedélyt kértünk a bejárásra
az ANP-tól, melyet meg is kaptunk.
Összepakoltuk felszerelésünket, ittunk még egyet a Vecsem-forrás hűs vizéből, és indultunk
a hegyre. Kb. az út felénél jártunk, amikor jókora hózápor kapott el bennünket. Mire
fölértünk a barlanghoz jól eláztunk. A barlangot a 200-as depóig jártuk be. Nagy élményt
jelentett azoknak, akik először jártak ebben a szép és nagy barlangban. Mire kiértünk a
felszínre, már nyoma sem volt a hónak. Ismét elvesztettem egy nitt-kulcsot, de már kezdem
megszokni.
Lefelé jóleső érzéssel róttuk a sommal szegélyezett utat. Az éjszakát már a létrási
kutatóházban töltöttük.
Az 1997-es évben háromszor voltunk a szlovákiai Csengő-lyuk zsombolynál. Az első alkalommal tulajdonképpen nem történt bejárás, ugyanis az egész napi keresgélés és Mici (Ónodi László) autója olajteknőjének kilyukasztása után csak délután 5 órakor találtuk meg a barlangot. Mivel csak egy napra utaztunk, nem volt idő, hogy leereszkedjünk. A későbbiekben még kétszer voltunk kint - egy kisebb, majd egy nagyobb csapattal. A csapat tagjai Veres Imi, Suga Norbert, Sári (Vadász István), Bátori Karesz, Kovács Attila, Kovács Matyi, Ozsvári Fruzsi, Galán Misi, Kertész Gábor, Juhász Béla, Kova (Kovács Zsolt), és Sanya (Oláh Sándor) voltak. Mind a két alkalommal sikeresen bejártuk a kb. 100-as aknából álló zsombolyt. A barlang a Pelsőci-fennsíkon fekszik egy bozótossal körülvett nehezen észrevehető helyen. A bejárati akna egy kb. 4 méter átmérőjű nyílással indul és kb. 60 méter szabad ereszkedés után egy óriási kőhídra érkezünk. Innen indítható a második kötélhossz, ami kb. 40 méter és végig a fal mellett halad. Lenn, ha szétnézünk, egy óriási barlangtermet láthatunk melynek a közepébe bevilágít a nap. A terem hossza kb. 160 méter, a magassága néhol eléri az 50-60 métert is. A terem két végén találhatóak a kisebb-nagyobb cseppköves részek, illetve rövidebb járatok, amik kevésbé jelentősek. Ajánlom mindenkinek, ha lehetősége van rá menjen el és járja be ezt a zsombolyt, mert felejthetetlen élményekkel lesz gazdagabb.
1997 januárjában kezdtük el Alpokbeli túránk szervezését. Csoportunk létszáma négyről indult,
majd az idő előrehaladtával kettőre redukálódott. Célunk magába foglalta a Mont Blanc és a
Grossglockner megmászásán kívül a Dolomitokban egy hétszáz méter magas falat.
1997. július 1-jén bepakoltunk autónkba és másnap reggel 5 órakor útba vettük a Mont Blanc
lábánál fekvő Chamonix-t. Másfél nappal később egy kis ízelítőt kapva az olasz kultúrából,
megérkeztünk. Egy pár napot a városban töltöttünk a jó időre várva és időnk nagy részét a
chamonix-i mászó-iskolában töltöttük. Júli. 7-én kora reggel vágtunk neki a hegynek a
Gouter-ház felőli útvonalon. Az idő hideg, párás volt, majd 2000 m magaságban megjelentek
az első hófoltok. Az első napon 3100 m-ig jutottunk, ahol egy helyi menedékházban töltöttük
az éjszakát. Másnapra 1300 m szintet terveztünk magunknak, így akartunk felérni estére a
Vallot-házhoz. Reggel, a napi vízadagunk olvasztása miatt 1-2 órás késéssel indultunk el.
Késő este értünk a házba, ami persze tele volt. A lépcső alatti kis zugban találtunk helyet
magunknak. Reggel oly sokáig aludtam, hogy a ház kiürült. Ancsa főzőcskézett, majd du. két
óra körül elindultunk a csúcsra. A csúcson egy fotó erejéig, s még néhány percig voltunk,
aztán elindultunk lefelé. Még egy éjszakát töltöttünk 4400 m-en és másnap egyhuzamban mentünk
le az autónkig. Júli. 11-én kipihenve fáradalmainkat Olaszország felé vettük utunkat. Napokig
csak utaztunk a Dolomitok meredek útjain, s ezt kisautónk is nehezen viselte. Az utolsó pár
km-es szakaszért elég borsos árat akartak fizettetni velünk, így éjszaka surrantunk át a
sorompókon. Néhány napot a közeli városban és a Cimék körüli túrákkal töltöttünk. A 2973 m
magas Cima Grande-ra akartunk feljutni a Dibona-élen.
Idézet a naplónkból: " ...'97. júli. 20. - Reggel 4 óra, jelzi az óra,
amit még tegnap éjszaka húztunk csörgőre, hogy időben be tudjunk szállni az
útba. Sötét van, így alszunk még egy órát, s majd csak akkor készülődünk.
Egy főzőkonzerv, egy kis Plusssz, pakolászás, a cuccok elrejtése a közelben és
már indulunk is a fal felé. Félnyolc-nyolc körül beszállunk a falba. Az út egy hófoltról
indult 3-4-es nehézségben 2-3 hossz, majd néhány hossz 3 körüli. Itt nagy törmelékes párkány,
töredezett falak. Valahol itt kavartunk el úgy, hogy mire visszamásztunk az útba, megmásztuk
a 4+-5-ös nehézséget is. Innentől az egész nap tömény szívás volt a kavarások miatt. Így
sötétedett ránk, s fejeztük be a mászást 23 órakor. Elővettük az izofóliát, egyet magunk alá,
eggyel pedig takaróztunk. Ezért történt, hogy egyikünkön sosem volt elég fólia, így vacogtunk,
vacogtunk ... - '97. júli. 21. - vacogtunk, s talán egy kicsit aludni is sikerült. 3-4 hossz
volt még a csúcsig, persze itt is jó sokat kavartunk. Az előcsúcson legalább 2 órát
bolyongtunk, hogy hogyan kell átjutni a csúcsra, mikor rájöttünk, hogy a lejövetnek hitt
ereszkedés pont az útra visz rá minket ..." A csúcson mindössze félórát töltöttünk,
majd egy német párossal közösen jöttünk le a falról.
Két nappal később a Glockner alatti parkolóházban ébredtünk 4 óra körül,
hogy alvás nélkül megjárjuk a csúcsot. Az információkat
az útról egy előző nap visszatérő magyar párostól kaptuk.
Ennek ellenére a gleccser túloldalán kicsit eltévedtünk, de
innentől az időjáráson kívül minden simán ment. A csúcsról lefelé
indulva kisebb hóvihar vette kezdetét, s minél lentebb értünk úgy alakult át esővé.
Bőrig ázva és kissé megfáradva értünk vissza estére a parkolóba, ahonnan az utolsó kocsit
lestoppolva érkeztünk meg a saját autónkhoz. Másnap délelőtt indultunk el hazafelé,
érkeztünk meg közel egyhónapos utazásunkról július 26-án a korai órákban Miskolcra.
A túra résztvevői: Balogh Anikó és Burdiga Zsolt.
A tavalyi sikeres Alpoki túránkon felbuzdulva, az idén is szerettük volna Európa tetejét
meghódítani, egy nehezebb útvonalon. Közlekedési eszköznek a vonatot választottuk, mivel ez
tűnt a legolcsóbbnak. Így 1997. augusztus 5-én hat tagú csapatunk felszállt a 11 óra 30
perckor induló vonatra. Sopronban kisebb várakozás után átszálltunk a Zürich-ig közlekedő
járatra. Innen végig volt csatlakozásunk egészen Chamonix-ig, ahova 6-án kora délután
érkeztünk meg. Chamonix a Mont Blanc lábánál fekvő kis turistaparadicsom. Megérkezésünk után
szétnéztünk a faluban, majd bivakhelyet kerestünk. Ezután még két napot a közelben található
mászófalon való mászással töltöttünk el. Terveink szerint a Mont Blanc-t egy nehezebb
útvonalon szerettük volna megmászni, ám az idő bizonytalansága miatt a "könnyebb" útvonalat
választottuk. Mivel hat tagú kis csapatunkból csak négyen ragaszkodtunk a 4807 m magas csúcs
megmászásához, ezért kerestünk egy kempinget, hogy a lányok is el tudjanak menni túrázni, ne
kelljen ott ülniük a csomagok mellett. 9-én elmentünk megérdeklődni az időjárást. Kiderült,
hogy 11-én vihar lesz. Rövid eszmecsere után úgy döntöttünk, hogy mivel a sátrunk elég jó,
mégis elindulunk s fent várjuk ki a jó időt. Így délután már úton is voltunk. Aznap este egy
2768 m magasan fekvő romházban aludtunk. Másnap nem túl korán, fél nyolckor indultunk útnak,
hogy még aznap elérjük a 4362 m magasan található Vallot-ház alatti sátorhelyet. Néhány óra
alatt elértük a 3167 m magasan fekvő Tete-házat, ahol pótoltuk vízkészletünket, s már
indultunk is tovább. Rövid hólejtő után egy veszélyesebb kuloár előtt találtuk magunkat,
amiben folyamatosan peregtek a kövek, ezért nem volt ajánlatos ott túl sok időt eltölteni.
Egy hosszabb sziklás szakasz után elértük a 3817 m magasan fekvő Gouter-házat. Innen már
csak kb. 400 m szintkülönbség választott el a bivakhelyünktől. A 4200 m magasan levő
táborhelyünket kb. este fél kilenckor értük el, így tizenhárom órai gyaloglás után
bújhattunk hálózsákjainkba. Kis csapatunk többé-kevésbé jól bírta ezt a magasságot, nem
jelentett gondot a magashegyi betegség. Talán csak az okozott problémát, hogy nem bírtunk
enni, viszont tudtuk, hogy ennünk kell, mert különben nem lesz elég energiánk a
csúcstámadáshoz. 11-én valóban bejött a rossz idő, s csak néha lehetett akár ötven méterre
is ellátni a sátortól. Így ezt a napot pihenéssel töltöttük, ami azt hiszem mindenkinek
jólesett. 12-én hajnali ötkor keltünk, hogy megnézzük a napfelkeltét és minél hamarabb
elérjük a csúcsot. Egy órai készülődés után a csípős hajnali hidegben elindultunk a csúcsra,
amely már csak 600 m szintkülönbség megtételét jelentette a számunkra. Lassan haladtunk
felfelé s nem sokkal kilenc után elértük a 4807 m magas csúcsot. Madár és Én már voltunk
itt tavaly, ám akkor elég későn, naplementében értük el a csúcsot s nem láttuk mindazt a
gyönyörű kilátást amit most. Az idő teljesen tiszta volt, sehol egy felhő, csak a szél fújt,
ami miatt nem volt túl meleg a csúcson. Rövid csodálkozás, fotózás és videózás után megittuk
az erre a célra hozott csúcssörünket. Madár és Márk elindultak lefelé, Gyufa és Én még
elmentünk megnézni a csúcs túloldalát, majd mi is elindultunk visszafelé. Egy óra alatt
elértük a 4200 m-en fekvő táborhelyünket. Pihentünk egy órát, összepakoltunk s elindultunk
lefelé, ám nem azon az útvonalon amin feljöttünk, hanem a Bossons-gleccser felé. Tavaly ezen
az úton másztuk meg a hegyet s akkor annyira megtetszett a Bossons-gleccseren való átkelés,
hogy az idén is meg akartuk nézni. Nekem tavaly is és az idén is a legnagyobb élményt a
gleccseren való átkelés jelentette, ahogy a széles hasadékok felett át kellett ugrani s
mindenütt óriási jégtömbök vettek körül, melyek állandóan mozogtak és morajlottak. Mivel
az idén évszak szerint egy hónappal később voltunk ott, a gleccser sokkal jobban szét volt
nyílva, nagyobbak voltak a hasadékok, talán ezért volt most érdekesebb és szebb az átkelés.
Kb. 4-5 óra alatt értük el a 2500 m-en található régi felvonóházat. Innen rövid pihenő után
indultunk tovább egy hosszú, de nehéz és unalmas szerpentinen az 1275 m-en található
parkolóig, ahol végre normális WC-re ülhettünk s olyan vizet ihattunk, melyet nem hóból
kellett olvasztanunk. Sajnos innen még el kellett gyalogolnunk Chamonix-ig, ahol a
kempingünk volt, s ez még mindig 300 m szintkülönbséget jelentett egy hosszú szerpentinen,
igaz lefelé. A sátrainkhoz 22 óra után érkeztünk meg, ahol a lányok már vártak minket s
nagyon megörültek nekünk, mivel egy nappal hamarabb számítottak a lejövetelünkre. Amíg mi
fent voltunk a Mont Blanc-on addig ők is megmásztak egy 2.500m magas csúcsot. Ezek után még
néhány napot sziklamászással töltöttünk el. Gyufa, Kriszta és Én elmentünk túrázni. Gyufa
a kamion-terminált nézte meg, mi pedig a Bossons-gleccser végét kerestük fel. Csodálatos
volt, ahogy az óriási jégtömbök után egy hatalmas kimosott mederben egy olyan fagyos patak
folyt, melynek még a szele is dermesztően hideg volt. Ezen a napon még volt egy nagyszabású
bemutató Chamonix-ban, ahol bemutatták az összes hegymászó technikát, valamint volt még
sziklafalon való síelés és biciklizés is. Mivel az időnk fogytán volt, tovább kellett
indulnunk a tengerpart felé. A Lyon felé közlekedő vonatra nem fértünk fel, ezért küldtek
egy luxus buszt, ami elvitt minket Annecy-ig. Innen vonattal mentünk Lyon-ig, ahol kisebb
várakozás után indult a vonatunk a Marseille mellett található Toulon-ba. Itt kiderült, hogy
a legközelebbi kemping is 6-7 km-re van. Az állomáson találkoztunk egy helybeli sráccal, aki
azt mondta, hogy szívesen elvisz minket a mikrobuszával a kempingbe. Úgy is lett. Még este
lementünk a tengerhez fürdeni, aztán a kempingben egy óriási buliba csöppentünk s hajnalig
táncoltunk. Másnap fürdés, napozás, fürdés, ..., este megint buli. 18-án este ismét vonatra
szálltunk s elindultunk hazafelé. Folyamatos csatlakozásaink voltak egészen Sopronig. Még
arra is volt fél óránk, hogy benézzünk Velencébe. Sopronban kiderült, hogy nem tudunk tovább
menni, mert nem indul aznap több vonat Budapest felé. A két hét alatt körbeutaztuk Európát,
s ez volt az első elakadásunk. Felhívtam H. Zsuzsát Sopronban, hogy tud e segíteni rajtunk.
Kijöttek értünk az állomásra és elvittek hozzájuk, hogy aludjunk ott. Másnap Gyufa, Madár,
Ada és Márk a hajnali vonattal elindultak haza. Kriszta és Én, Zsuzsa kérésére még szívesen
ott maradtunk délelőttre. Hangulatos reggeli a teraszon, pakolás és rohanás az állomásra.
Felszálltunk ismét a vonatra s már csak Miskolcon kellett leszállnunk. Este még elmentünk a
Fáraó sörözőbe, hogy a szokásos túra utáni sörözésünkel fejezzük be a sikeres utunkat. Így
20-án este, két hét után ismét ágyban aludhattunk. A túránkról videofilmet és diákat is
készítettem, amely bármikor megtekinthető.
A túra résztvevői: Gyüre Attila (Gyufa), Jászberényi Márk (Márk), Kertész Gábor (Én), Mihalov
Csaba (Madár) Kocsis Krisztina (Kriszta), Szabó Adrienn (Ada).
Támogatóink: Fehérkő mászóbolt, Posta - Miskolci Igazgatósága, Prizma fotókereskedés, Chio
Magyarország, Black Gold, Adidas, Borsodi Sörgyár, Kocsis Fogadó - Szirmabesenyő.
Az MKBT 1997. augusztus 3-23. között autóbuszos utazást szervezett a 12. Nemzetközi
Szpeleológiai Kongresszusra Svájcba. Összesen 18-an vettünk részt az utazáson. Célunk a
kongresszus programjain való részvétel mellett a svájci, valamint a jövet-menet alkalmával
útba eső idegenforgalmi barlangok megtekintése, meg felszíni túrázás volt. Az oda-vissza
utat igyekeztünk a lehetőségekhez képest megnyújtani.
Ausztrián keresztül indultunk el, az első nap mindjárt az első barlang megnézésével járt: a
griffeni templomtér mögött nyíló cseppkőbarlang várt ránk. Egy, a környezetéből szigetként
kiemelkedő sziklában keletkezett, hasonlóan a jászói barlanghoz. A szikla tetején itt viszont
romos kastély áll, ami jelenleg be van zárva. A barlang előterében kiállítás nézhető meg, a
bejárat mellett pedig fazekas készít a helybeli agyagból fekete színűre égetett
cserépedényeket.
Augusztus 4-én az Obir Tropfsteinhöhlen volt a cél. Külön busz vitt fel minket és a többi
látogatót az igen keskeny erdészeti úton. Az út olyan széles, mint a busz, a hajtűkanyarokban
is csak annyi hely van, hogy csak a jármű szinte helyben fordul, az orra már a meredek lejtő
felett fut végig. A szintkülönbség több, mint 550 méter, a kilátás csodálatos, a gyomrok végre
megnyugodhatnak. Az egykori vasércbánya tárói kötik össze a cseppkődíszes óriási és még nagyobb
termeket, aktív és kevéssé aktív cseppkőlefolyásokat, vizes és száraz járatokat. Az egyik
teremben diaporáma mutatja be a nem kiépített részeket. Ezt a barlangot 1996-ban nyitották meg
az idegenforgalom előtt. Délután következik az első felszíni túra: az Eisenkappler Hüttétől
(1555 m) a Hochobir csúcsára kapaszkodunk fel, 2139 m magasról nézünk le a Dráva völgyébe,
délre a Karawankák felé, messze pedig a Juliai-Alpok bukkan fel.
Másnap a Krimml-i vízesés a program. 1465 m-ről a gleccserpatak három részletben zuhan le
1070 m-re. A két és fél óra alig elég az összes látnivalóra, de nemcsak mi késsük le a
visszaérkezést. Innen még továbbmegyünk Mayrhofenbe a Gerlospaß-on át, ahonnan visszanézve
a szemközti völgyre, az egész vízesés belátható.
Aug. 6-án zuhogó esőben indulunk Hintertuxba, ahonnan a Spannagelhöhle-t akarjuk megközelíteni
felvonóval. A barlang bejárata 2525 m magasan nyílik a Tuxi Alpokban. A felvonóból
háromezresek látszanak: az Olperer a táj legmagasabbja. A gránitba ékelődött márványlencsében
képződött több km hosszú barlangból 500 m a puritán módon kiépített rész. Korlát csak a
legfontosabb helyeken, világítás minimális, az átjárók éppen hogy csak ki vannak tágítva:
szükség van a sárga műanyag kabátra és a sisakra, amit a látogatóknak biztosítanak. A barlang
szinte teljesen kopár, a szépen erezett kék, kékeszöld vagy zöld falakon ragyog a lefolyó víz,
lehet vitatkozni azon, hogy gleccsermalmot láttunk-e az egyik járatban, vagy csak úgy nézett
ki. Felszíni túra következik, de már tudjuk, hogy kevés az idő rá, nem tudunk ma feljutni a
3231 méteres Hoher Rifflerre. Ez egész napos túra lenne, így nekünk a 2910 m-es Friesenberg
Scharte-tól vissza kell fordulni. A gleccser aljában még megnézzük a műjégbarlangot, amit
levegővel olvasztottak kb. 20 m mélyen a jégbe, hogy a gleccser belülről is látható legyen.
Ezután megyünk vissza Mayrhofenbe, a sátrakhoz, amik mellett a szomszéd vidám pónilovai
rohangálnak.
Aug. 7-én érkezünk Svájcba, de csak azért, hogy rögtön átmenjünk Konstanzon keresztül
Németországba. Itt a Mainau a cél, a Virágsziget, a híres botanikus kert. A kastély udvarán
citruskiállítás, a parkban mamutfenyő, libanoni cédrus, virágállatok (nyúl, kacsa, hal stb.),
pavilonok, japánkert, Nag Arnoldi szobrok, tömeg, minden ami kell. A legimpozánsabb a lepkeház,
ahol tányérnyi trópusi lepkék röpködnek a páratartalomban, orchideák és műlevelek között, a
dzsungel aljnövényzetében pedig szerényen megbújó gleccsermalom üzemel.
Másnap a Rajna vízesése az attrakció. Nem a magassága a lényeg, ez csak 20 m, hanem a vízhozam,
ami aznap éppen 660 köbméter/másodperc a tábla szerint. Ez szolid középérték az 1.200-as maximumhoz
képest, de nekünk ennyi is elég. A teraszokon egyre lejjebb ereszkedve egyre közelebb kerülünk
a vízhez, a legalsó szinten már majdnem karnyújtásnyira közelítjük meg. Lent a parton csónakok
várnak: kiskörút, nagykörút, zuhanyozás a vízesés alján. Mi a folyó közepén levő szigetre
indulunk, így csúcsot is kell mászni (kb. 20 m), barlangot is látni: a víz sziklakapun
keresztül tör át. Aztán az első svájci barlang következik, a Höllgrotten. Tufaképződmények és
különleges, szőlőfürt alakú borsókövek borítják a falakat, még a víz alatt is. A túra
magánjellegű: vezető nincs, kinyitják az ajtót, te meg elolvasod a megfelelő számnál a
megfelelő magyarázatot a papírodról. A világítás színes, kék, vörös stb., teljesen meglepő és
környezetidegen. Indoklás pedig a lámpaflóra elleni védekezés, mondván, hogy a színes fényben
nem tenyészik a zöldség. Majd visszajövünk leellenőrizni.
Még a luzerni kultúrprogram van hátra: rövid szaladgálás a heves záporban, illetve a
gleccserkert, amit pinceásás közben találtak meg és most már múzeumkombináttá fejlődött. Itt
van a világkiállításra készített tükörpalota is. Azért a gleccsermalmok sokkal szebbek.
Aug. 9-én a Szent Beatus barlangjához kapaszkodunk fel a jól kiépített szerpentinen,
felkészülve az aktív patakos barlanggal való találkozásra. A bejáratnál a szent sírja mellett
szobája látható korhű berendezéssel ellátva, kitömött ősembercsalád tanyázik a másik fülkében,
a remete által kilakoltatott sárkány pedig teljes életnagyságban terpeszkedik műanyagba öntve.
A barlang jellegzetesen kopár alpesi barlang, kellően kizöldülve. Néhol import cseppkövek
láthatók, nehogy a látogató visszakérje a pénzét. Pedig a Boszorkányüst és a benne zúgó hideg
víz minden hamisítás nélkül szép. Még aznap beugrottunk Bernbe, megnézendő az óratornyot és a
város letargikus jelképeit, a gödörbe zárt medvéket. A medvék teljesen depressziósak az
idegenforgalomtól, mert már két éve nem is szaporodnak. Az óra viszont hajlandó volt kettőt
ütni a kedvünkért. Innen egyenesen mentünk tovább La Chaux de Fonds-ba, a kongresszus
helyszínére. Az estig tartó regisztráció után a lejtős domboldalon megépítettük a magyar
sátrak utcáját.
10-én délelőtt összeraktuk a magyar standot a gimnáziumban, a konferencia egyik helyszínén.
Délután került sor a megnyitóra, a műsorokra és az ingyen borra, este a Spelemedia gálára,
sok francia beszéddel és változó színvonalú filmekkel.
11-én konferálunk, megnézzük a többi kiállító standját, a gimnázium teljesen tele van pakolva.
Rengeteg könyv, képeslap, poszter, és mindehhez rengeteg pénz kellene. Délután elindulnánk
kirándulni, de a vihar bezavar a város széli állatkertbe, ahol a kígyókkal együtt várjuk meg
az eső végét. A város három templomából kettő zárva van, így a kultúrprogram sem jött össze.
Szerencsére a sátor nem ázott szét.
A következő nap már ismét buszra szálltunk, a változatosság kedvéért barlangba készültünk. A
Réclčre volt a célunk, amit guberálók fedeztek fel véletlenül. A barlang egyetlen óriási
terem (1 millió köbméter), amit a törmelék és a gazdagon rárakódott cseppkő tagol kissé. A bejárat
mellett másik látványosság ajtaja nyílik: a prehisztorikus parké. Itt életnagyságú műanyag
dinók sétálhatók körül, tapogatni természetesen tilos.
Aug. 13-án került sor a konferencia hivatalos kirándulására. Ez aztán tartalmazott mindent,
amit csak el lehet képzelni. Első program a helybeli óramúzeum megnézése volt, miután
mindenki megkapta a kitűzőjére a csoportjának megfelelő színű pöttyöt. Innen lehetett tudni,
melyik buszba kell majd beszállni. A múzeum le- és átrohanása után elvittek a földalatti
malomba: a takarékos svájciak, hogy épületet ne kelljen építeni, természetes üregek
összekötésével alakítottak ki maguknak vízimalmot. A kerekek most is forognak, de már csak a
látogatók kedvéért, őrlés nincs. A buszról hajóra szálltunk át a Doubs folyón,
tangóharmonika-szóra lehetett a partokban gyönyörködni (zeneszó nélkül jobban ment volna). Az
egyre keskenyebbé váló tó után rövid sétával értük el a vízesést, aminek alján számos
műanyag flakon forgott körbe. Este került sor a folklór partira, havasi kürtökkel,
zászlódobálással, óriási kolompok lóbálásával, fülsüketítő zajjal. Ez utóbbi határozottan
idegesítő volt. Az úri közönség táncolt.
Másnap a sörök és borok hatására csak későn keltünk és indultunk el a Vallorbe-ba. Itt
monumentális aktív patakos barlangot nézünk meg, korszerű kiépítéssel, saját magunk
vezetésével. A túra szépségdíjas és első helyezett barlangja. Különlegességnek számítanak
a több méter hosszú szalmacseppkövek, amik azért műanyag ablak mögött láthatók. A kijáratnál
ásványkiállítás fogad, a világ minden tájáról származó kövek hat termet és számos vitrint
töltenek meg. Ezután átmentünk Franciaországba, hogy ott is szétnézzünk egy kicsit. A
rendelkezésre álló időbe egy Annecy-i városnézés (észak Velencéje) és a tóparti séta fér
be, majd rohantunk vissza Genfbe, szintén körbesétálni. Mindenből egy kicsit legalább,
kivéve a rohanást és az állandó időhiányt.
Még egy napot töltöttünk a La Chaux de Fonds-ban. Délelőtt még tetőfokán a konferenciahangulat,
mindenki csereberél, aztán kezdődik a csomagolás. Először a standot kell szétszedni, majd
mindenki a saját csomagjaival van elfoglalva. Másnap már megkezdődik a hazafelé utazás, a
lehető legnagyobb kerülővel.
Aug. 16-án először a Tündérek barlangját nézzük meg (Grotte aux Fées), de ez az út egyetlen
csalódása. A teljesen kopár, fekete mészkőben képződött barlang csak egy rosszul megvilágított
folyosó, gazdag zöldségterméssel. A másik néznivaló viszont első osztályú: a Földalatti tó
(Lac de Souterraine) Svájc leglátogatottabb barlangja, méltán. A 300 m hosszú, helyenként
14 m mélységű tavat természetesen pinceásás közben találták meg. A vízbe négyféle pisztrángot
telepítettek, köztük albínót is, rendeznek hangversenyeket és a tó végén esküvőt is lehet
tartani. A víz alig cserélődik, tisztítani kell. Ezen a napon néztük meg még a Chamoson-i
barlangmúzeumot. A nap végén még kiáztattuk magunkat a briggi termálfüdő 42 fokos vizében,
ezek után csak sátrazni kellett és a másnapi programokat megbeszélni.
Aug. 17-e Zermatté volt. Kiderült, hogy egy nap alatt nem lehet mindent megnézni. A társaság
több részre szakadt, ki-ki azt választott, amit akart. Így jutott a csoportunkból a
Gornergratra, a Sunnega-ra, az Oberrothornra (3415 m) és a Breithornra (4156 m) is.
Egyedül az időjárás nem békült ki velünk. Aznap felhős, esős, havas esős idő váltakozott
a napsütéssel, a Matterhornt csak sejteni lehetett. Ide is vissza kell még egyszer jönni.
Mindenesetre aznap este sem kellett altatni senkit.
Másnap vettünk búcsút Svájctól, a Simplon-hágón keresztül átmentünk Olaszországba. Rövid
pihenőt tartottunk Sirmione-ban, a Garda-tó partján épült kisvárosban, majd egész Vicenzáig
buszoztunk.
Az Oliero-barlangot aug. 19-én néztük meg. Csónakba ültettek, majd drótkötélen húztak be a
sétálós részbe. A délutáni kirándulást elmosta az eső, így csak Asiago és Vicenza
kultúrprogramra futotta.
Aug. 20-a Velence napja volt, meg az egész utazás legnagyobb nyári viharjáé. Szerencsére
nem túra vagy sátorozás közben kellett elviselni, hanem a Velence utáni buszozás közben.
Különben még Velencében is sikerült barlangot találni, egy kávézót alakítottak így ki, kellő
mennyiségű műcseppkővel feldíszítve.
A következő nap a Grotta Gigante óriási termébe ereszkedtünk le. A barlang egyetlen terem,
amiben a milánói Dóm is elférne tokkal-vonóval. Több, mint 100 m a magassága, a lenyűgöző
látványt kissé elrontja a geofizikai állomás két polietilén fóliába csomagolt ingája.
Legutóbbi ittjártunk óta elkészült az új kijárat is, így körútszerűen járható be a
monumentális barlangüreg. Az egymásra rakott lángosokhoz hasonlító cseppkőoszlopok viszont
ugyanolyan groteszk formájúak maradtak, mint az első alkalommal. A nap még nem ért véget. Már
csak egy olyan apróság maradt, mint a Skocjani-barlang, amihez át kellett menni Szlovéniába.
Ő is régi ismerős, még 1993-ból, amikor a Hanke-csatona falán másztunk végig. Most "csak" a
hivatalos túrán veszünk részt, de ez a hely mindig a barlangok csúcsa marad számomra. Estére
értünk Vilenicához, a barlangászházhoz, amit azóta ügyesen továbbépítettek és
fejlesztettek.
Aug. 22. péntek, délelőtt felszíni kirándulás, Lipica és Sezana, este pedig a Jama Vilenica,
a szlovén Tündér-barlang végigjárása. Ez a barlang méltó a nevéhez, nem úgy, mint a svájci.
Most is megcsodáljuk a barlang egyszerűen túlzsúfolt képződményeit, valamint a hideg-meleg
rész jól látható határát, ahol elkülönül egymástól a vörös és a fehér szín. Este búcsúest,
ahol nemcsak a szlovénektől búcsúzunk, hanem a három hetes utazástól is.
Az utolsó napra azért még hagytunk egy adut: hazafelé mentében megnézzük Postojnát. Ez a
koronája az egész útnak, a képződmények barokkos gazdagsága, a látvány nagyszerűsége szinte
már túlzás.
Összefoglalásként: 14 barlangot láttunk, hat ország számos és számtalan, kisebb-nagyobb
nevezetességét. Vízeséseket, hegyeket, gleccsereket, erdőt és sziklát, városokat. Már
holnap elindulnék, ha még egyszer végig lehetne járni, és nem hiszem, hogy unatkoznék.
1997 augusztusában egyesületünk néhány tagja elindult a romániai Bihar-hegységbe, hogy
felmérje az ottani barlangászási és túrázási lehetőségeket. "Expedíciónk" tagjai voltak:
Fruzsi, Imre, Sári, Norbi, Péter, Én. Szponzorált minket a Jééé C+C diszkontáruház, akiktől
10.000,-Ft-nyi utalványt kaptunk, amit élelmiszerekre költhettünk.
Az első nap este indultunk vonattal Debrecenbe, ahol az Agrártudományi Egyetemen alszunk.
Másnap reggel nagy tolongás a debreceni buszpályaudvaron a Nagyváradra induló busz helyeiért.
Reggel 9.30 körül érünk Nagyváradra. Petroszba (Pietroasa) szeretnénk eljutni. A menetrend
szerint csak délután 4 körül megy oda busz. A várakozás unalmasan telik. A helyi "itt a piros
- hol a piros"-os keménylegény megpróbál a játék hatalmába keríteni minket. Imréék elmennek
pénzt váltani: 21 ezer forintért kb. 750 ezer lei-t kaptunk. Röhejesen sok pénznek tűnik. Az
is. Valahonnan megtudjuk, hogy ma már nem megy közvetlen busz Petroszba, de Belényesre
(Beius) igen, onnan pedig van csatlakozás. A belényesi busz ugyancsak ütött-kopott.
Belényesen páran meglátogatják a helyi nyilvános WC-t, amit később megbánnak. Imréék
megpróbálnak fuvart szerezni, de nem sikerül. Így hát busszal megyünk Petroszba. A busznak
nevezett járműről csak annyit, hogy a belényesi ehhez képest ötcsillagos luxusbusz volt. A
petroszi kocsmában hosszas huza-vona után szerzünk egy traktort, ami felvisz Glavoi-ra, a
leendő táborhelyünkre. Erre szükség is volt, mert zsákjaink igencsak ütötték a 30 kilós
álomhatárt, + volt egy ugyanilyen nehéz kajásbegünk. 180 ezer lei volt az útiköltség.
Elindultunk hát a fapados pótkocsin ülve. Két óráig tartott, mire felértünk a fennsíkra.
Gyalog, lehet, hogy két nap alatt sikerült volna - ha sietünk.
Az 1995-ös túránkon már filmeztem ebben a barlangban, ami nagy sikert aratott barlangász körökben. Akkor csak egy részletét filmeztük le a barlangnak. Börcsök Péterék a 96-os évben is hívtak filmezni, ám akkor nem tudtam elmenni. Az idén viszont mindenképpen el akartam menni, mivel úgy tűnt, ez az utolsó Gortani túra. Megállapodtunk, hogy Miskolcról hárman megyünk filmezni (két lámpatartó ember + Én). Úgy volt, hogy Veres Imi és Bóta Nándi jön velem. Nándi az indulás előtt pár nappal bejelentette, hogy nem jön. Szerencsére ekkor még Ónodi Lászlót (Mici), rá tudtuk beszélni (igaz, nem volt nehéz), hogy jöjjön velünk. Így a Mici autójával útnak indultunk Budapestre, ahol a többiek már vártak. Mivel a mi autónkban csak hárman voltunk, Buldog átült hozzánk. Hajnalban érkeztünk meg Sella Nevea-ba, ahol még aludtunk egyet az első felvonó indulásáig. A Gilberti-házban rövid tanácskozás után eldöntöttük, hogy csak a csapat egyik fele alszik fent a barlang bejáratánál található bivakházban, mert ott nem férne el mindenki. A többiek a Gilberti-házban alszanak s majd reggel jönnek utánunk. Még aznap elmentünk a barlang bejáratát kiásni s legalább az első aknát beszerelni. Másnap hosszú pakolás után elindult a beszerelő csapat s lassan a filmes csapatunk is (Börcsök Péter, Rácz Zsolt, Imi, Mici és Én). Folyamatosan filmeztünk lefelé, még a leglehetetlenebbnek tűnő szűkületekben is. Néhány óra alatt elértük a -450 m mélyen található bivakot. Berendezkedtünk, majd kajáltunk s végül lefeküdtünk aludni. Másnap -720 m-ig filmeztük le a barlangot. A -720 m mélységben található By Pass-ban másztak Moháék egy 200 m magas kürtőt, melyet sajnos a megfelelő világítás hiányában nem tudtunk lefilmezni. Az akna alsó szakaszán készítettünk néhány felvételt arról, hogy milyen módszerrel mászták ki a kürtőt. Innen visszatértünk a -450 m-en található bivakunkhoz aludni. Másnap a barlang talán legszebb járatát rögzítettük filmre a Marmitte-ágat. Ez a járat a By Pass-nál is mélyebben található oldalág. Gyorsan bejárható járatszakasz, mely szifonba torkollik. A filmezés után visszatértünk a bivakba, ahol egy hatalmas kajálás után ismét bebújhattunk 2 fokos hálózsákjainkba. Sajnos nekünk már ki kellett jönni, így nem tudtuk megnézni az újonnan kimászott kürtő utáni szakaszokat. Néhány felvételt még készítettünk kifelé menet is, hogy teljes legyen a film. A felszínen csodálatos napsütés fogadott minket. A bivakházban még szütyögtünk egy kicsit, majd elindultunk a hegyről lefelé. Néhány óra alatt elértük a Gilberti-házat s nemsokára az autónkat is. Amikor hazaértem és lefeküdtem aludni fura volt belegondolni, hogy aznap még a -450 m-en található bivakban keltünk fel és itthon fekszem le. Mivel az új részben nem tudtunk forgatni, ezért szeretnénk a 98-as évben is kijutni s befejezni a filmet.
1997 tavaszán Botos Zsolttal kitaláltuk, hogy Norvégiában kellene tölteni pár hetet a nyárból.
El is kezdtük a szervezést, elkészítettük az útitervet, és elhatároztuk, hogy Boti kocsijával
vágunk neki az útnak. Svédországban csatlakozott volna hozzánk barátom, Cziprián Zoltán. Nem
kis bosszúságunkra Boti pár héttel az indulás előtt lemondta a túrát, így ott álltunk kocsi
nélkül, tele Norvégia "meghódítására" elkészített tervekkel. Mivel ekkor már kocsit nem
tudtunk szerezni, én pedig minden áron Norvégiába akartam menni, elhatároztam, hogy akár
vonattal is, de nekivágunk.
Július közepén felültem a buszra és Stockholmba utaztam, ahol Zoli már várt. Vettünk egy-egy
vonatjegyet, amellyel 15 napon belül, ötször 24 óráig bárhova utazhattunk Skandinávia
területén. Ekkor már biztos volt, hogy az előre elkészített útitervet nem tudjuk követni,
ugyanis aszerint felmentünk volna az Északi-sarkkörig, útba ejtve a Mo I Rana-hoz közel eső
márványbarlangokat és számos fjordot. Így először Oslóba utaztunk, onnan pedig Lillehamerbe.
Megnéztük az olimpiai létesítményeket, majd még aznap este továbbutaztunk Ottaba, hogy onnan
jussunk fel a Rondane Nemzeti Parkba.
A Rondane-platót és a hozzá tartozó 2000 m körüli csúcsokat 1962-ben, Norvégiában elsőként
nyilvánították nemzeti parkká. A hagyomány szerint errefelé vadászott Peer Gynt. A platót
mindenhol rénszarvaszuzmó borítja. Felszíni formái inkább lekerekítettek, kevés az igazán
éles csúcs. Számos cirkuszvölgy és morénató található benne. Első nap résztvevői lettünk a
Végtelen történetnek, amíg feljutottunk a nemzeti park legmagasabb csúcsára a Rondslottetre
(2178 m). Végeláthatatlan kőtengeren és általában mozgó kőlapokon kellett felfelé mászni. A
visszaút még annál is szörnyűbb volt, de a kilátás mindenért kárpótolt.
Összesen három napot töltöttünk ebben a csodálatos nemzeti parkban, majd elhatároztuk, hogy
Norvégia nem is Norvégia fjord nélkül, így hát irány a nyugati part. A helyiektől
érdeklődtünk, hogy melyik lenne az a fjord amelyik nincs túl messze és vonattal is
megközelíthető. A Geiranger-fjord tűnt a legelérhetőbbnek, így hát vonatra szálltunk és
Andalsnesbe utaztunk. Útközben vízesések és gyorsvizű patakok százait láttuk. Az elsőket még
le is fotózgattam, de rájöttem, hogy itt mindenhol vízesés van és teljesen reménytelen
vállalkozás mindegyiket lefotózni.
Andalsnes véleményem szerint a világ egyik legcsodálatosabb kisvárosa. A Romsdal-fjord partján
fekszik és kb. 1500 m magasságig emelkedő csúcsok ölelik körül.
A Geiranger-fjordhoz busszal utaztunk a Trollstigen szédítő szerpentinjén át. Az utat még a
második világháború előtt nyitották meg és igazi mérnöki remekmű. Itt található a
híres-hírhedt Trollwall is, amely Európa legmagasabb (kb. 1000 m) függőleges fala. Az út a
Király-, a Királynő-, valamint a Püspök-csúcsok alatt halad el, majd leereszkedik a
Norddal-fjord partjára, Valdalba. Ez a település epertermesztéséről vált híressé. A fjordon
komppal keltünk át, majd félórás buszozás után a Sasok útjának nevezett szerpentin tetejéről
a Geiranger-fjord csodálatos panorámájában gyönyörködhettünk. Ekkor döntöttem el, hogy az
elkövetkezendő nyaramat is Norvégiában fogom tölteni. Leírhatatlanul szép látvány volt a fjord
zöldeskék vize, a rajta éppen kifelé haladó óriási utasszállító hajóval. A következő három
napot a fjord körüli túrázással töltöttük. Sajnos az idő nem volt túl kegyes hozzánk, ugyanis
szinte végig esett az eső és eléggé hideg is volt. Ellátogattunk számos vízeséshez rengeteg
áfonyát ettünk és azon gondolkoztunk, hogy mennyire rossz lesz ezt a gyönyörű helyet
itthagyni. Negyedik nap ragyogó napsütésre ébredtünk, úgyhogy visszabuszoztunk a
Trollstigenre, fotózni, ugyanis idejövet a köd miatt nem sikerült túl sok képet készíteni.
A Trollstigenről gyalog tértünk vissza Andalsnesbe, a Trollok-ösvényén ereszkedve le a
völgybe. Mivel szabadságunk már nagyon a végét járta, Andalsnesben vonatra szálltunk és
Oslón keresztül Stockholmba utaztunk.
A túra a kisebb közlekedési nehézségektől eltekintve nagyon jól sikerült és egy biztos:
1998-ban újra Norvégia a nyári célpont és remélhetőleg barlangba is eljutunk.
Jótanács azoknak akik nem szándékoznak Norvégiába utazni: Kezdjenek el gondolkozni a dolgon,
mert ezt az országot nem hagyhatja ki az ember az életéből!!!
Néhány jótanács Norvégiába utazóknak: Mindenképpen érdemes autóval nekiindulni, ugyanis a
norvég vasúti hálózat nem túl sűrű, ezen kívül pedig a vonatok annyit késnek, hogy
akármelyik balkáni ország megirigyelhetné. Amikor Stockholmban megvettük a vonatjegyünket,
a pénztáros hölgy mondta, hogy az átszállásokra legalább egy órát számoljunk rá. Kérdeztük
tőle, hogy ugyan már minek annyi idő. Erre ő csak annyit mondott, hogy: "... hát, esetleg
megreggelizhetünk, vagy megebédelhetünk ezalatt az idő alatt ...". Oslóban döbbentünk csak
rá, hogy miért akart ő minket feltétlenül reggeliztetni meg ebédeltetni, ugyanis a vonatunk
háromnegyed órát késett, de ez nem volt cseppet sem gond, ugyanis a csatlakozás is fél órával
később indult.
Kaját érdemes itthonról vinni és lehetőleg kizárólag kenyérre, esetleg tejtermékre korlátozni
az ott megvásárolandó élelmiszert, mert bizony leszárad a füle az embernek amikor meglátja
az ottani árakat.
Kempingre nem érdemes költeni, ugyanis a kempingdíjon kívül pénzt kell dobálni a zuhanyzó,
sőt a tűzhely automatájába, ha az ember használni akarja. Vadkempingezni mindenhol lehet,
kivéve a bekerített területeket vagy ahol erre külön tábla figyelmeztet (nem sok ilyennel
találkoztunk). Bekerítetlen magánterületen egy napot lehet tartózkodni a tulajdonos engedélye
nélkül a lakóépülettől legalább 200 m-re.
A nyár folyamán elemlámpára nincs szükség - mindig világos van.
Sajnos az elmúlt évek nagy divatja, a kábellopás elérte Lillafüredet is. A kisvasút mentén
haladó MATÁV telefonkábelre is szemet vetettek, és bizony "megmentették". Minden elismerésünk
a tolvajoké, hiszen ma már tudjuk mekkora munka kellett ahhoz, hogy a kibelezni kívánt anyagot
felvigyék az Eszperantó forráshoz. A megközelítőleg 4-5 km hosszú nyersanyagon elvégezték a
munkát, de a hulladék: a műanyag bevonat, benne az acéldróttal ott maradt, ami sokunk szemét
bántotta, hiszen egyesületünk hosszú évtizedek óta jár fel a forrás mellett Létrásra.
Elhatároztuk, hogy teszünk valamit, eljuttatjuk a szemetet oda, ahová való: a szeméttelepre.
A haditerv is rögtön megszületett: felvágjuk rövid darabokra a kábelt, lehúzzuk a kisvasút
mellé, onnan a vasúttal történő előzetes megbeszélés alapján elszállíttatjuk valahová, ahonnan
egy konténerbe be tudjuk pakolni, aztán kész! (természetesen mindezt a MATÁV és a LÁEV
támogatásával) Ez a zseniális terv - be kell vallani - néhány ponton megfeneklett és ezzel
olyan tortúra vette kezdetét, mely alapján bizton kijelenthetem: egy darabig (néhány évtized)
nem fogunk föld napi megmozdulást szervezni. Annak az elvetemültnek, akiben még élne az
elszántság halvány szikrája, leírom a történteket - okulásképpen.
Nos, az előzetes egyeztetések az érintett felekkel simán mentek (1-2 nap folyamatos
telefonálás). A haditerven is változtatni kellett: a kisvasút kérésére a konténer helyett
teherautó lett, egyből erre fogjuk felpakolni a kábelt (persze a teherautót a MATÁV-nak
kellett biztosítani). Továbbá kiderült, hogy a kisvasút felmerülő költségeit valakinek meg
kell fizetni. Tovább nem részletezem a dolgokat, a lényeg: mindezekre sikerült rávenni a
MATÁV-ot, sőt erről írásbeli nyilatkozatot is ki tudtunk belőlük csikarni. Ezen munkákban
elévülhetetlen érdemeket szerzett Ancsa (Balogh Anikó), aki vállalta a "pofátlan kis
környezetvédő" szerepét, és mindezt kiharcolta folyamatos személyes és telefonbeli
zaklatásaival.
Nem maradt más hátra, csak a terv megvalósítása, melynek első lépcsőjét vasárnap délelőttre
tűztük ki. A csapat a megbeszélt időre össze is gyűlt. A kellékeket - lemezvágó olló, balta,
erővágó - szintén beszereztük. Ezek használhatatlanságára hamar fény derült, és nem volt mit
tenni: a csapat összefogott és a több kilométer kábelt egyben húztuk le a kisvasútig. Ezzel
el is telt a vasárnap. Másnapra volt szervezve a vasúti szállítás. Nem kis várakozással
tekintettem elébe, mivel tudtam, hogy ezt a kábelmennyiséget ember fel nem rakja a kocsikra.
Szerencsére győzedelmeskedett a találékonyság, és a mozdony illetve a vasúti kocsik
segítségével a halmot kisebb egységekre rángattuk szét, melyeket már fel tudtunk pakolni.
Olyannyira belejöttünk a pakolásba, hogy az Őskohóig összeszedtünk minden kibelezett kábelt
és leszállítottuk a majláthi telepre. Másnap délutánra jött érte a MATÁV-os autó. Ismét
fogalmam sem volt, hogy hogyan fogjuk felpakolni a kábelt az autóra. Sajnos a sofőrnek sem,
így kb. kétperces tanakodás után elment - üresen. Annyit azért sikerült elérni, hogy ha
szerzünk valami rakodót, akkor visszajön. Ismét a kisvasút dolgozói siettek a segítségünkre
- gondolom megijedtek, hogy a nyakukon marad a szemét - akik javasolták, hogy az ottani
szállító részleg főnökével tárgyaljunk, nekik van ilyen gépük. Másnap, szerdán, újabb
egész napos telefonálás, és sikerül megállapodni: reggel hatkor legyünk ott, mert utána
elmegy a gép. A MATÁV-os autó sofőrjével is beszéltem, aki nagyon lelkes volt (főleg az
időpont miatt). A további események szenvedő alanyai Imi (Veres Imre)és Nyuszika (File
Gergely) voltak, mivel őket sikerült rávennem, hogy menjenek ki e korai időpontban. A
felrakás villámgyorsan ment és már csak a szeméttelepre szállítás és lerakás volt hátra,
mikor a telep kapusa azt mondta: "ez ide nem, mert ez veszélyes hulladék". Gondolom őket
legalább annyira meglepte ez a kijelentés mint engem, mikor a munkahelyemen felhívtak
telefonon. Nem mondom, hogy pánikba estem, mivel a héten már nem először történt meg velem,
hogy fogalmam sem volt mi a teendő. Szerencse volt a szerencsétlenségben, hogy éppen nálunk
tartózkodott a Megyei Környezetvédelmi Felügyelőség egy munkatársa, aki rögtön a segítségemre
sietett. Azonnal telefonált az ügyben. Felhívta az illetékeseket a munkahelyén illetve az
önkormányzatnál, majd vázolta a helyzetet számomra: a kábel burkolata PVC, ezért tényleg
veszélyes hulladék. Mint ilyet, csak az arra kijelölt telepre lehet lerakni, ami persze
nincs a megyében. De ha lenne, akkor is külön engedéllyel és köbméterenként 5-6 ezer forint
díjjal kellene számolni. (Még "szerencse", hogy nincs veszélyes hulladék tároló a megyében.)
Igaz vannak olyan nagy cégek, akiknek van saját veszélyes lerakójuk, de az nem közlerakó,
oda nem vihetjük a "szemetünket". Végül azt tanácsolta vigyük el a MÉH-be, ők elvileg
átvehetik, van rá engedélyük. Egy rövid telefon a MÉH-be: ők tényleg átvehetik, de nem
veszik át, mert számukra értéktelen. Ebben a reménytelen helyzetben felhívtam a csapatot
és azt tanácsoltam nekik amit ilyenkor lehet: "Tegyétek oda, ahová tudjátok!". Végül is
megoldották: egy közeli község nem őrzött szeméttelepére lepakolták, a guberálók nagy
örömére.
Ezzel az illegális elhelyezéssel zárult a Föld napi akciónk, melyet a tisztább környezetünkért
szerveztünk.
Az 1997-es Barlangnap Pécs közelében, a Mecsekben lévő Abaligeten került megrendezésre az
ottani barlangkutatók szervezésében. A tábort az abaligeti kempingben létesítették a
szervezők. A péntek esti érkezéskor már sejtettük, hogy a környék gyönyörű lehet, de
felderítését megakadályozta a hatalmas zivatar, ami mindenkit a sátrakba kényszerített.
Szombat reggel aztán megláttuk, hogy, milyen gyönyörű környéken is található Abaliget.
A kempingben és környékén több mesterséges tó van, amelyeket a karsztforrások vize táplál.
Mindezt erdővel borított hegyek övezik.
Az időjárás, a péntek esti zivatart leszámítva kegyes volt rendezőkhöz és a részvevőkhöz, mert
szombaton és vasárnap gyönyörű napsütéses idővel kényeztette a barlangászokat.
A szombati napon lehetőség volt számos mecseki barlang bejárására, fotózására, és megrendezésre
került a barlangnapok hagyományos versenye a Marcel Loubens Kupa is. Ezen egyesületünk két
fővel képviseltette magát a Schreithofer Nórából, Veres Imréből és (a külsős) Nyerges
Attilából álló csapatban. A csapat a versenyen 6. helyezést ért el.
A versenyen való részvételen és a környező barlangok bejárásán kívül egyesületünk néhány tagja
ellátogatott Orfűre, illetve az utolsó napon többen megnézték Pécs nevezetességeit.
A rendezők a folyamatosan hangsúlyozták, hogy a 97-es barlangnap súlypontjába - a Mecsek ilyen
jellegű adottságai miatt - nem elsősorban a barlangok kerültek, hanem inkább a magyar
barlangásztársadalom éves közösségi rendezvényét kívánták megszervezni, ahol minden
valamirevaló régi és új barlangkutatónak illik részt vennie. A régieknek azért, hogy
ápolják egymással kapcsolataikat és újakat kössenek, az újaknak pedig, hogy megismerjék
Magyarország barlangászközösségét, annak szokásait és hagyományait. Nyugodtan kijelenthetjük,
hogy a rendezvény ez utóbbi törekvéseknek maximálisan megfelelt.
Az 1997-es évben, a Borsodi Sörgyár Rt. - Botos Zsolt ezirányú kapcsolatainak köszönhetően
- ismét egyesületünket kérte fel a "Night Fever" éjszakai futóverseny megrendezésére,
amelynek időpontjaként a jún. 7-8-i éjszakát jelölték ki a szervezők. A verseny helyszínéül
- javaslatunkra - Létrás-tető és környéke lett kiválasztva. A verseny központja a Sebesvíz
panzió volt.
A szervezési és előkészítési munkákat Schreithofer Nóra és Botos Zsolt vezetésével egy öt-hat
fős csapat végezte. A lebonyolításban körülbelül 30-35 fő vett részt, nagyrészt egyesületünk
tagsága.
Az időjárás sajnos nem volt kegyes a rendezőkhöz, a versenyzőkhöz pedig méginkább nem, mert
a versenyt megelőző napon és az azt követő éjszakán kb. hajnali 3 óráig a Bükk-fennsík '97.
évi legnagyobb esőzése zúdult le, viszonylagos hideggel és köddel kísérve. Ennek ellenére
az összes csapat elindult a versenyen és komolyabb eltévedésre sem került sor.
A pálya a Létrási-lápán lett kijelölve hat ellenőrző ponttal, ahol különféle feladatokat
kellett a versenyzőknek megoldaniuk. (időre átcsónakázás a sebesvízi tavon, KEG-hordó hajítás,
mocsárjárás sörösládákon, tesztkitöltés, stb.) A rendezvényről Schreithofer Nóra
fotódokumentációt, Kertész Gábor pedig videofelvételeket készített. Sajnos a rendezők és a
versenyzők dolgát egyaránt megnehezítette a rendkívüli időjárás miatt bekövetkezett
áramszünet, amely megakadályozta az eredmények számítógépes kiértékelését.
Általánosan elmondható, hogy a kedvezőtlen körülmények ellenére is sikerült zökkenőmentesen
lebonyolítani a versenyt, amelynek hangulata - a nagyon rossz idő ellenére is - mind a
résztvevők, mind pedig a rendezők részéről nagyon jó volt. Remélhetőleg az 1998-as évben
a Borsodi Sörgyár Rt. ismét egyesületünket kéri fel a verseny megszervezésére és
lebonyolítására.
Az ötödik alkalommal, június 30. - július 13. között megszervezett Létrás-tetői gyermektábor
az '97-ben is ötven (többnyire miskolci) általános iskolás számára nyújtott maradandó
élményeket és hasznos ismereteket a szünidőben. A szervezők csapata lassan állandósul:
Su-betű, Edit, Hugi, jómagam. A segédtáborvezetők Nyuszika és Anikó voltak, a friss
élelmiszerek beszerzésében Babi segített.
Elsődleges célunk a bükki karszt jelenségeinek megismertetése, nem csupán a barlangok, hanem
a túrák során megtekintett felszíni karsztjelenségek által is. Töbrök, források, felszíni
vízfolyások, beszakadások, felhagyott bányaudvarok érintése tudatosan épül be a programba,
érzékeltetve a karsztvízbázis jelentőségét és érzékenységét is. A barlangjárás természetesen
a "legfőbb attrakció". A kisebb üregeket különösebb felszerelés nélkül (Alabástrom, Szeleta,
Pes-kő, Kecske-lyuk) látogatjuk, s szombaton kerül sor a válogatott csapat számára a
Létrási-Vizes egyes szakaszainak bejárására.
A növény- és állatvilág megismerése is folyamatos a túrák során, különböző játékos feladatok
révén (kakadu, gyógynövény-felismerés, fokozottan védett növények). A gyógynövények széles
körét alkalmazzuk a tábori főzés során, melyben egyébként is aktív segítők a gyerekek. A
nomád tábori viselkedés alapvető elvárásai beépülnek cselekedeteikbe. Ők hordják a vizet,
a tűzrevaló fát, az egymás iránti felelősséget és a közös munka élményeit is megismerve.
Ez a viszonylag hátrányos körülmények közül kikerülő gyerek számára igen sokat jelent. Ezért
igyekszünk például a fizetendő költségeiket is amennyire lehet csökkenteni.
További tevékenységek: A természeti népek hagyományainak megismerése a hegységben (szenes és
meszes boksák). A kohászat- és ipari tevékenység összefüggéseinek vizsgálata (Kohászati
Múzeum, bányák, barlangfeltárások, földrajzi nevek, hámorok). A sátortábor, a túrák
alkalmával érintett, megtekintett megfigyelési és vizsgálódási szempontok a gyerekek
környezeti szemléletformálását hatékonyan befolyásolják. Bizonyítja ezt, a szinte
kétharmadában visszatérő gyerekek létszáma, akik év közben iskolai dolgozataik, pályázataik
támogatása végett is felkeresnek bennünket, illetve kinőve a táboros életkorból, az
egyesület aktív tagjaivá válnak.
Ízelítő a gyerekek által költött tábori nótákból:
Az eseménytől sokat vártunk: személyes kapcsolatot az új igazgatóval, és az egyesületünk (a
barlangászok) bemutatkozását a várhatóan népes összegyűltek előtt. Készültem egy rövid,
néhány mondatos előadással is. Bár műsoron kívül, de idéztem volna a Bükk monográfia számunkra
legfontosabb mondatát: a Bükk-fennsíknak "... nemzetközi mércével mérve a ...
barlangrendszerektől eltekintve ... kizárólag rá jellemző, egyedülálló természeti értéke
nincs." Szerettem volna, ha egy kicsit nagyobb súlyt, nagyobb jelentőséget kapna a BNP
életében a barlangászat, és egy kicsit nagyobb megbecsülést kapnának a barlangászok.
Egyrészt - az azóta eltelt idő bizonyította: nyitott kapukat döngettem volna; másrészt
- a helyszínen azonnal látszott: a résztvevők száma és a résztvevő személyek jelentősége
miatt nem ez volt az ideje a személyes kapcsolatfelvételnek, a barlangászat súlya pedig
eddig is éppen arányos volt a Bükki Nemzeti Park területe illetve az Igazgatósághoz tartozó
többi terület a nagyságának mértékével.
Az ünnepségsorozat (emlékülés, terepi bemutató, ... stb.) a felsőtárkányi Táltos Hotelben
kezdődött egyenruhás BNP alkalmazottak serege között. Megismertük az új igazgatót (Duska
József), meghallgattuk a hosszabb-rövidebb ünnepi beszédeket, majd a remek ebéd után jó és
jobb előadásokat hallgattunk este 7-ig. Láttunk egy film-ősbemutatót is a BNP-ről: ez nem
volt rossz, de jó sem. A gyorsan pergő előadásokból rögzítettem néhány (számomra, számunkra)
érdekes, hasznos információt: papucskosbor előfordulás a felsőtárkányi Vár-hegyen (Salétli
Gy.), digitális földtani térkép készül el a Bükkről '98 végére (Pelikán P.), földtörténeti
ókor/középkor választóvonal feltárás a Gerenna-vár alatt (Pelikán P.), illetve
barlangtérképezésre van pénz a Barlangtani Intézetben (Székely K.).
A svéd-asztal szerű vacsora finom és bőséges, az italfelhozatal úgyszintén, hajnalig daloló
társaság is akad. Mi Imivel és Elekes Balázzsal kb. éjjel 1-ig ettünk, ittunk, beszélgettünk.
A szálló parkjának külső kis vendégszobáiban aludtunk.
A másnapi kirándulás - buszozás után - a Zsidó-rétről indult az Őserdő felé gyalog, majd
- közkívánatra a Tarkő érintésével - vissza. Mi Gergővel és Imivel még elszaladtunk a
Sima-kői-átjárót is megnézni. A Tarkőnél értük utol a társaságot. Itt az előző napi
(tudományos) vita/beszélgetés folytatódott illetve anekdotázással keveredett Rakonczai
Zoltán, Dr. Nagy Zoltán, Dr. Kárpáti, Duska József (fő)szereplőkkel. Az ellátás a fennsíkon
is kitűnő, a Zsidó-rétre visszatérve ásványvíz, vörösbor, tepertős pogácsa várta a kitikkadt
társaságot, bár már nem volt messze az ebéd a lillafüredi (hámori) Vadászkürt étteremben.
Itt részben a hideg, részben a lassú kiszolgálás és a kevés ital csökkentette a vendégsereg
jókedvét, de elvenni nem tudta. Ebéd után az esőprogramként tartogatott barlangnézés
fakultatív Anna-barlang látogatásra változott, de ezt mi Imivel már kihagytuk.
Április 30-án lengyel barlangászok érkeztek vendégségbe hozzánk, azzal a kéréssel, hogy minél
több barlangot mutassunk meg nekik. Szállásuk is elég hamar akadt, Lillafüreden Kovács
Attiláék kempingjében. Létráson már szerda este elkezdtünk gyülekezni, hogy másnap frissen
és üdén tudjuk kalauzolni vendégeinket. Május elsején reggel a megbeszélt időpontban meg is
érkeztek és egy rövid egyeztetés után meg is volt a napi program. (Szerencsére a kommunikáció
nem okozott komolyabb gondot, mind angolul és - hála Burdiga Ottó nyelvtudásának - lengyelül
is meg tudtuk értetni magunkat.) Első nap két csoportot szerveztünk. Az első csoport Fúró és
Román Péter vezetésével a Szepesi-barlangba indult, míg a másik csoportnak Maci, Ági, Nyuszika
és Kova kalauzolásával a Láner- és a Vizes-barlangok kerültek bemutatásra. Estére egy kissé
megfáradva tértek vissza, a Szepesi kivette az erejüket. Az első napon nagyon jól érezték
magukat és kíváncsian várták, hogy másnap hová lesznek a túrák.
Másnap ketten még reggel elmentek Moháékkal István-lápára. Ők értek vissza legkésőbb a
kempingbe, de elmondásuk szerint a látvány mindenért kárpótolta őket. Náluk ugyanis nagyon
kevés az olyan barlang, ahol ilyen szép képződmények illetve egyáltalán cseppkövek találhatók.
A csapat másik része a Kis-Kőháti-zsombolyt vette célba, de akadt egy pár jelentkező, akik
az előző nap nem jutottak el a Szepesibe, őket Ottó és Nyuszika kísérte el oda. A kis-kőháti
csapat bezsúfolja magát egy mikrobuszba és egy Fordba, aztán indulás. Imre, Fúró, Péter és az
én kíséretemmel dél körül érkeztünk meg a barlanghoz. Hamarosan Fúró elindult beszerelni,
addig a lengyelek két csapatra oszlanak. Mi az első csoporttal megyünk és viszonylag gyorsan
- mintegy 2 óra alatt - bejárjuk a barlangot. A második csapatot már nem vártuk meg,
visszamentünk Létrásra. Ott találkoztunk újra a többiekkel és megbeszéltük, hogy estére
visszajönnek és tartunk egy tábortüzes, vodkás, gitáros, éneklős estet. Kilenc óra körül
meg is érkeztek addigra már állt a tábortűz. A program a következő volt: a vendégeink által
hozott vodkák elfogyasztása, majd rövid éneklés után viszonylag hamar távoznak. A harmadik
nap a társaság egy része már reggel hazaindul, a maradék este készül elmenni, ezért arra
kértek bennünket aznapra csak kisebb barlangokat mutassunk meg nekik. Ennek ellenére
István-lápára akad négy jelentkező, a többiek pedig Moháékkal a Feketébe indulnak. Ők már
délután 4 óra körül kint vannak, míg társaik Lápáról csak 7 óra tájban érkeznek meg.
Rövid búcsúzkodás közben megbeszéljük: hogyha lehet, már az idén télen találkozunk újra, de
már kint náluk. Remélem sikerül barátságunkat ápolni és létrejöhet egy lengyel túra.
Viszontlátásra Lengyelországban!
1997 őszén, Veres Imrével történő előzetes megbeszélés után Kamil Bukovsky vezetésével négy szlovák barlangász érkezett hozzánk a szlovákiai Szepsi (Moldava nad Bodvou) községből. Egy kellemes légkörben és jó hangulatban eltöltött hétvége alatt Imi vezetésével a Szepesi-, a Láner- és a Kis-Mogyorós-barlangokban jártunk. Hazaindulásuk előtt meghívást kaptunk, hogy mi is töltsünk el náluk egy hétvégét, amelynek majd szívesen fogunk eleget tenni.
1997. július 9., délután négy óra, Létrás-tető: A nyári tábor utolsó napján hagyománnyá vált
egyesületünkben, hogy megkoszorúzzuk Láner Olivér emléktábláját a barlangbejáratnál. A
helyszín a csoport életének utóbbi két évtizedében talán az egyik legjelentősebb kutatási
célpont, ahol a befektetett munka ezidáig mindig eredményt is hozott. Fontos hely ez
számunkra. A délutáni forróságban behúzódunk ide, a hűvös szádához emlékezni, a ház előtti
rétről szedett vadvirágkoszorúkkal. Itt-ott gyertya, vagy karbidlámpa is ég, s mikor
elénekeljük a Létráson született barlangász himnuszt, akár tagunk legyen, akár csak vendég, de
úgy hiszem, mindnyájunknak szívébe markol valami, ami a közösség tagjainak sokszínűsége
ellenére, mindig egy: a barlangok és a kutatásuk iránti szeretet, elkötelezettség.
Az idén Bátori Károly barátunk kezdeményezésére még emlékezetesebbé vált e nap. 1995-ben
elhunyt társunk, Nagy Flórián emlékére táblát készíttetett, melynek avatására ekkor
került sor. Kár, hogy sokan nem tudtak az eseményről, de így is közel harmincan, a család
tagjaival, egykori barátokkal együtt rövid beszéddel, koszorúzással élénkítettük fel a
fájdalmas veszteséget, Fofó barátunk emlékét.
Emlékezzünk ...
Kedves barátunkra jöttünk össze emlékezni, ki rövid életéből oly sokat áldozott e barlang kutatására. Ismét sok tucatnyian állunk itt, mint annakidején, mikor utolsó útjára kísértük. Miért van az, hogy egy alig 22 évet élt fiúra ilyen erővel emlékezünk?
Hiszen nem voltak címei, rangjai, nem állított fel csúcsokat, nem volt Guiness-rekordokba illő tette. Ellenben jó néhány évig tagja volt közösségünknek. Együtt lépdelt, csúszott, kúszott és mászott velünk a semmi világában itthon, s külföldön egyaránt. Közösen csodáltuk, s imádtuk a barlangokat, a földalatti világ kincseit. Itt ebben a barlangban sem volt ő felfedező. Azonban Láner Olivér és generációk hitét és céljait magáévá tette ő is, s teljes erejével vett részt a feltárásban hétről hétre. Évkönyveink adatai bizonyítják, hogy hosszú időn át legaktívabb tagunkként hány és hány munkaórát töltött itt velünk, dagasztva a sarat, növelve a sikertelen járatok számát: hátha itt, éppen itt lesz a továbbjutás. A Lenini-út nevéhez méltón (s még néhány) azonban kudarcba vezetett. Mit tegyünk? A feltáró kutatás már csak ilyen. A végén derül ki, hogy érdemes volt-e sok sok időt, energiát áldozni bele, avagy sem. Társ volt ő tehát a kudarcokban is, de a sok bohóckodásban is, melyek éppen a kudarcok elviselését tették könnyebbé. A 8-10 órás bontások után agyagos ruhában együtt hemperegtünk e barlang szája előtt ősszel avarban, télen hóban, s a kutatóház előtti favágóverseny után fáradtan nyúlt a gitár után ő is. Mint a létrási barlangász-elődöknek, úgy neki, s nekünk sem kellett a szomszédba menni ötletért, ha egy kis hülyéskedésről volt szó.
Talán a mának szóló üzenete, hogy ez egy olyan korszak volt, melyben a nagy bohémkodások közepette, de folytatódott elődeink nyomában nemcsak a barlangjárás, de a feltárás, mérés, dokumentálás egyaránt. Produktumok születtek. Az erejüket fitogtató fiatalok nem fejvédők összetörésében, asztalok, szekrények, denevérodúk tönkretételében élték ki magukat, hanem abban, hogy 50 vagy 60 vödröt húztak ki egy parti alatt, hogy köbméternyi tüzelőt hasogattak föl, hogy az utánuk érkezők is tudjanak a tűznél melegedni. A bohóckodás mellett mindig tettek valamit a kutatásért, a kutatóházért.
Cél, akaraterő s tettrekészség. Hasznos tulajdonságok, mely nemcsak az egyesületi életben, de a magánéletben is jellemző volt rá. A hónunkig érő kékszemű bozontos fiúcskából, nőtte ki magát világutazóvá, a legjobb kötéltechnikázóvá, nyitott volt a világ ezer dolgára, a zenére, a versre, s a szerelemre is. Legszebb dolog arra emlékezni, hogy ezekre a dolgokra ő nemcsak vágyott, hanem tett is értük, megvalósította álmait.
Sajnos, további tucatnyi célját nem tudta megvalósítani egy szerencsétlen tragédia miatt. Pedig biztosak vagyunk abban, hogy még sok meglepetéssel szolgált volna. Itthagyott családja számára pedig mi nem tudunk mást mondani mint, hogy mi is szerettük, mi is gyakran gondolunk rá, s jószívvel emlegetjük.
Tiszteletére, s emlékére a Szepesi-Láner-barlangrendszer összekötő folyosóját Fofó-ágnak neveztük el, most kőbe vésettük szeretett barátunk nevét, s míg hagyományai lesznek ennek az egyesületnek, táborainkon mindig elhelyezzük az emlékezés virágait e helyen, ahogyan Láner Olivér táblája előtt is tesszük évek óta.
Köszönet azoknak, akik e tábla elhelyezéséért tettek valamit, Károly, s még néhányan. Ez is jelzi, hogy nemcsak kőbe, de szívünkbe is örökre bevésetett Fofó barátunk emléke.
A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat és a Magyar Hidrológiai Társulat nevében szervezet t találkozót dr. Lénárt László, a két éve elhunyt Borbély Sándor kutatótársunk emlékére november 28-án. A szakadó eső ellenére a sírnál megjelentek barátok, kutató- és munkatársak, ahol egyesületünk koszorúját dr. Gyurkó Péter és Kovácsné Révész Rita helyezte el.
December elején egy plakátra lettem figyelmes iskolánk hirdetőtábláján. Az állt rajta, hogy
nyílt napot szervez a Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület Létrás-tetőn december 13-án.
Kiderült, hogy az egyik osztálytársnőm bátyja is barlangászik, így ő is jelentkezett, illetve
még néhány fiú és lány az iskolából. Jó kis csapat gyűlt össze, tehát még nagyobb kedvvel
vágtam bele ebbe a nagy kalandba.
A találkozó reggel fél 9-kor volt az 5-ös busz végállomásán. Kimentünk Lillafüredre és onnan a
turista úton felgyalogoltunk a létrás-tetői barlangászházhoz, ahol már a többiek vártak
minket. Az aznapi program a Létrási-Vizes-barlang volt. A barlangászok tanulóbarlangnak
hívják, ugyanis ide szokták a kezdőket levinni. Elég sokan gyűltünk össze, így két csapatot
indítottak. Én az első csapattal indultam a barlang felé. Tele voltam izgalommal hiszen még
soha nem voltam így bezárva a föld mélyébe. Reménykedtem, hogy nem vagyok klausztrofóbiás.
Mikor odaértünk a bejárathoz elláttak minket néhány jótanáccsal, majd beizzítottuk a
lámpáinkat. A leereszkedés kissé nehézkesen ment, mivel a többségünket biztosították a
létrán, nehogy valami baleset történjen. A barlang nagyon tetszett. Sok szépet láttunk és
kiderült: nem vagyok klausztrofóbiás. Szerencsére mindannyian megúsztuk épp bőrrel. Ezután
siettünk vissza a házba, hogy a másik csapat is elindulhasson.
Mindenki kellemesen elfáradt és jól esett a házban teletömni a hasunkat. Megvitattuk kinek mi
tetszett és hogy milyen élményekkel tér haza. Én nagyon beleszerettem a barlangászatba és
remélem módom lesz rá, hogy folytathassam.
Egyesületünk szokásos téli kutatótáborát 1997. december 26. és 1998. január 1. között tartotta
a létrás-tetői kutatóházban. Az időjárás a tavalyival és a tavaly előttivel ellentétben
kellemesen enyhe volt. Ennek megfelelően lényegesen kevesebb tűzifára volt szükség. Sajnos
a tábor ideje alatt nem sok hó hullott.
A résztvevők ebben az évben központi élelmezést vehettek igénybe, minden napra beosztott
"konyhaszolgálat" volt, akik gondoskodtak a főzésről, mosogatásról, fűtésről és takarításról.
A tábor létszáma átlagosan 11-12 fő volt. Ettől lényegesen többen csak szilveszterre jöttek
fel.
A program elsődlegesen a Láner Olivér-barlang végponti szifonjának bontása volt. Ide a tábor
minden napján indult túra. A barlang végponti szifonját az eddigi bontási iránytól eltérően
attól jobbfelé eső irányban kezdtük el bontani. A munkát főképp a szifont teljesen kitöltő
finom agyag eltávolítása jelentette. A bontásokat Galán Misi, Botos Zsolt és Román Péter
vezette. A harmadik bontás alkalmával - Botos és Kertész Gábor dolgoztak éppen - a bontási
szelvény csúcsánál keletkezett ökölnyi nagyságú résen keresztül elkezdett befolyni a víz.
Ennek szintje 30-40 perc alatt 40-50 cm-es magasságot ért el, így ez aznapra megakadályozta
a további munkát. Másnap a Román Péter által vezetett csapat kivödrözte az addig befolyt több
mint 1.000 l vizet. A fenti adatból ki tudtuk számolni a hozzávetőleges vízhozamot, amely kb.
20 l/perc. Megállapítottuk, hogy a bontási munkálatokat csak folyamatos szivattyúzás esetén
tudjuk folytatni, mivel a víz mennyisége és hozama lehetetlenné teszi a bontást a viszonylag
szűk munkahelyen.
A tábori munkák másik helyszíne a Nyelesgambi-barlang volt, ide három alkalommal indult túra.
A munkálatokat Bátori Karesz vezette. A végponti bontást folytatva körülbelül további 3 m-t
sikerült haladni. A résztvevők beszámolója szerint a végpontnál enyhe huzat volt érezhető.
A tábor során indult még túra a Szepesi-barlang Nyugati-ágába is, ide Botos vezetett egy 4
fős, német vendégbarlangászokból álló fotóstúrát.
A szilveszter ismét a Létrási kutatóházban került megrendezésre, amelyen az egyesület nagyon
sok tagja részt vett és ismét jól sikerült.
A Hágó Kupa ismét Létrás-tető és környékén lett megrendezve. A verseny első részében tesztet
kellett kitölteni a felszínen, majd a gyakorlati rész következett, a Bolhási-víznyelőben. A
barlangban több feladat volt, melyeket a bejárás közben kellett végrehajtani. Például: saját
kötéllel kellett lejutni időre úgy, hogy mindig le kellett húzni magunk után a kötelet. Volt
térképezéshez kötődő, elméleti, memória és ügyességi feladat; kb. 5 kg-nyi anyag kicipelése
stb. … A versenyen 2 csapatot indítottunk, bár ebből csak egy akart elindulni. A másikat én
neveztem be s akkor már nem volt mese, ha menni kell, akkor menni kell. A két csapat: Pénteki
cseréppakolók (Kovács Mátyás, Ducsai Gergely, File Gergely); Molnár Adrienn Kieg. Szolgálata
(Suga Norbert, Román Péter, Kertész Gábor). A cseréppakolók a citrom díjat hozták el, s még
oklevelet is kaptak, amely megtekinthető a létrás-tetői kutatóházban. Mi a 7. helyezést értük
el.
Másnap - vasárnap - volt megrendezve az egyéni verseny, ami egy - a fát összegubancoló
- kötélpályából állt. Mivel a cseréppakolókat az előző nap én neveztem be a tudtuk nélkül,
úgy érezték nekik is be kell nevezni engem az egyénibe. Így ott is el kellett indulnom. A 4.
helyezést értem el.
A már hagyományossá vált Lakatos Kupa, negyedik alkalommal 1997 szeptemberének utolsó
hétvégéjén került megrendezésre, a Bódvaszilas közelében lévő szokásos helyszínen:
Alsóhegyen. A tábort most is a Vecsem-forrásnál állították fel a szervezők.
Az idei alkalommal egyesületünk jelentős létszámmal képviseltette magát a versenyen, így három
csapatot is tudtunk indítani. Társaságunk egységesen vonattal utazott és még a notórius
autósok is rászánták magukat a vonatozásra. Késő este érkeztünk meg Bódvaszilasra, ahol
is huszáros rohammal elfoglaltuk az éppen zárni készülődő "Fapados" nevű vendéglátóipari
helyiséget, közkeletűbb nevén: kocsmát. A kocsmáros rövid győzködés után hajlandónak
mutatkozott az együttműködésre, de ezt később nem nagyon bánta, mert a teljes Unicum-készletét
sikerült elpusztítania kicsi, de elszánt csapatunknak.
Másnap gyönyörű, de nagyon hideg reggelre ébredtünk. Az előző napi kocsmarohamban résztvevőknek
ez kicsit nehezebben ment, de azért még időben sikerült összeszedni magunkat és benevezni a
csapatainkat. Mint már említettem volt, három csapattal sikerült indulnunk, ezek a következők
voltak: Botos, Nándi, Román Peti; Veres Imi, Gáborka, Fúró és Zsola, Balogh Anikó, Fruzsi.
Aki előtt még nem ismert: a verseny maga leginkább egy tájfutó versenyhez hasonlítható, azzal a
különbséggel, hogy itt barlangok helyettesítik az ellenőrző pontokat. Azonban ezekbe
kötéltechnika használatával le is kell menni és aláírásunkkal és az idő megjelölésével
igazolni kell ottjártunkat. Az idén 27 zsomboly került fel a versenylistára. A rendelkezésre
álló idő alatt (9:00-tól 17:30-ig) ezek közül a lehető legtöbbet be kell járni. Azonos
bejárt barlangszám esetén az idő a döntő tényező. Mindezeken kívül létezik még a
"Szerencselovagok" díja is, ami egy láda sör. Ezt az mondhatja magáénak, aki először
találja meg a nála lévő kulcshoz a barlangokban elhelyezett lakatok közül a megfelelőt.
Természetesen csak az első ilyen csapat nyeri ezt a különdíjat, de ez azzal is jár, hogy
a csapat kizárja magát a további versenyzésből.
Csapataink nagy nekibuzdulással indultak fel a hegyre. Ez különösen vonatkozott a mi kis
csapatunkra (Botos, Nándi, Péter). Nándi - bizonyítandó az előző napi ivászatnak fittyet
hányó lankadatlan erejét és állóképességét - úgy otthagyott bennünket, ... hogy fél óra
ráment, míg fent a hegyen sikerült megtalálnunk. Persze csapatunk másik két tagja is - az
előző napi jelentős mennyiségű Unicum utóhatásai miatt - erősen leizzadva és kavargó
gyomorral érkezett meg a hegyre.
Nándi előkerülése után "törvényt ültünk" fölötte. Ítéletünk szerint, mivel nem volt szolidáris
csapattársaival, az első 15 zsombolyba neki kell lemennie. Ki is bírta az első négyet, ezután
Román Peti következett szintén 3-4 zsombollyal. Tőle egyébként a verseny során alkalmunk
nyílott megtanulni a magyar nyelv összes cifra káromkodását. A maradék zsombolyok nagy része
egyetlen a felsorolásból kimaradt utolsó csapattagra, rám (Botosra) jutott.
A délelőtt során még sikerült futni az egyes barlangok között, de délután már lassult a tempó.
Találkoztunk egy veszettül sprintelő csapattal is, akiket később csalás miatt kizártak. Késő
délutánra aztán már erősen lelassult csapatunk tempója, de sikerült 17:30 előtt még lejutnunk
(lejutnom) a Banán-zsombolyba, amely Nándi szerint "száraz, kicsi és tág", de lemenvén
kiderült, hogy mocskos vizes agyag borít odalent mindent, mély és szűk. A rossz indulás
ellenére sikerült 20-nál több zsombolyt bejárnunk.
A hegyről lejutva a táborban megtudtuk, hogy a Veres Imi, Gáborka és Fúró alkotta csapat az
összes (mind a 27!) barlangot bejárta és jó esélyük van bekerülni az első három helyezett
közé. Ez így is történt: csapatuk holtversenyben a gyöngyösiekkel első lett! Ami számunkra
még ettől is nagyobb meglepetés volt, hogy a Botos, Nándi, Péter alkotta csapatunk pedig a
negyedik(!) helyezést érte el, a Zsola, Fruzsi, Anikó alkotta csapat pedig a hetediket. Az
este további része ennek megfelelően nagyon jó hangulatban telt el.
Másnap reggel a délelőtti vonattal jöttünk vissza Miskolcra, de vasárnap este még sokan
felmentünk Létrásra megünnepelni a helyezéseket és elfogyasztani a díjakat. (ismét Unicum)
A verseny szervezése a szokásos jó színvonalú volt, leszámítva a kiértékelésnél már szinte
megszokott elszámolásokat. A bejárandó barlangok száma több volt, mint a megelőző Lakatos
Kupán, kicsit megnehezítve ezzel a csapatok dolgát, azonban több csapatnak is sikerült
maradéktalanul teljesítenie az összes barlang bejárását, így elmondható tehát, hogy a
követelmények nem haladták meg a csapatok teljesítőképességét. A versenyidő rövidebb volt
a előző versenyekhez képest, elkerülendő a besötétedés utáni eltévedéseket. Mindent
összevetve köszönet illeti a szervezőket, hogy ismét megrendezték a versenyt, amely - többek
véleménye szerint is - az egyik legjobb magyarországi barlangászversennyé vált és
remélhetőleg a következő években ismét megrendezésre kerül.
Az egész történet úgy kezdődött, hogy július 15-én Gábor feljött biciklivel Létrásra és ez
okozta a végem. Miután felért, elkezdődött a biciklizés. Mindenki élvezte a dolgot, még én
is, amíg Karesz és Péter nem kezdett el kergetni. Éppen Karesz próbált elkapni, amikor is
megfordultam a forrás felé és jól beletapostam. Nagy meglepetésben volt részem mikor Péter
elém ugrott egy autó mögül. Mind a ketten akkorát estünk, mint egy bérház. Nekem a vállam
szakadt majd' szét, Péternek a lába fájt. Gáborka adott rá valami gyógyító kenőcsöt attól
reggelre megjavult. Másnap kitaláltuk, hogy menjünk a Vizes-be fotózni. Közben megjöttek a
vándortáborosok akik szintén barlangba szerettek volna menni. Úgy gondoltuk összekötjük a
kellemest a hasznossal, így együtt indultunk el. Karesz és Péter az elején, én Gáborral a
végén haladtunk. A Háromszög-teremben Kareszék visszafordultak a csapattal, mi úgy döntöttünk
még folytatjuk a túrát. Sajnos nem sokáig jutottunk, ugyanis a Háromszög-terem tetején lévő
kis meanderben ráterheltem a bal vállamra, ami reccsent egyet, azután nagyon elkezdett fájni.
Gábor elrohant szólni Karesznak, hogy gond van. Ők ketten kimentek riasztani a többieket,
Péter pedig visszajött értem. Szerencsére a mentőcsapat nagyon gyorsan (egy órán belül)
megérkezett. Ezt az időt egy jó kis izosátorban vészeltem át, amit Péter és Gábor - aki
addigra visszaérkezett - építettek. Megkezdődött a mentés, amit Mici vezetett. Megérkezett
Komlóssy Attila is, megvizsgált és megállapította, hogy bizony a kulcscsontom van eltörve.
Bekötözött, azután rám került egy beülő és elindultam kifelé a saját lábamon. A létrákon
és felmászásokon kötéllel húztak és biztosítottak. 14 ember munkálkodott azon, hogy Fúró
kijusson a barlangból. A IV-es kijárat felé vittek. A Z-ág egy kicsit húzósnak bizonyult,
de nem jelentett gondot. Innen már sima volt az út a felszínig. Mikor kiértem, fogadtak a
többiek és már mentem is a Vasgyári kórházba, ahol megállapították, hogy a kötés amit rám
tettek nagyon jó, ezért le sem vették. A baleset következtében le kellett mondanom egy
Alpok túráról, de legalább másfél hónap múlva már mehettem barlangba. Levontam a tanulságot
a történtekből, ami a következő: ne menjen barlangba, aki nem tud biciklizni!
Sajnos nem úsztam meg a nyarat ennyivel. Augusztus végén a Vizes-barlangban dolgoztunk - a
lecserélt létrákat hoztuk ki. A Rom-teremben, a lecsúszásnál, közvetlenül a létra alján
beszorult egy kövecske. Norbi felmászott, én pedig megpróbáltam feladni neki a létrát. A
létra kimozdíthatta a követ, ugyanis a szemétje ráesett a maga 100 kilójával a lábamra, úgy
kb. egy méterről. A szerencsém csak annyi volt, hogy a két lábfejem közé landolt, így csak
akkorát üvöltöttem mint egy sakál. Karcsi leemelte gyorsan a lábamról és egy gyors vizsgálat
után megállapította, hogy nincs eltörve. Az eset után rögtön indulni kellett kifelé, de most
legalább a saját lábamon. Ennek a mókának csak 2 hét bicegés volt az eredménye.